2024. Március 19. kedd
Mit tehet a leendő apa?
A gyermekvállalásra való felkészülés nem csak a leendő anyára ró terheket: a leendő apa pár szabály betartásával sokat tehet azért, hogy a spermiumok megfelelő minőségűek, tehát tökéletesen alkalmasak legyenek a gyermeknemzésre.

A megtermékenyítéshez egészséges spermiumokra van szükség, amelyek megfelelő alakúak, mozgékonyak és gyorsak, ráadásul nem is kevés kell belőlük: egy milliliter ondóban legalább 20 millió hímivarsejt kell a vállalkozáshoz. Ha a spermiumok lassúnak bizonyulnak, alakjuk torz, vagy nem képesek a megfelelő irányban, a szükséges ideig úszni, a gyermeknemzés-projekt kudarcra van ítélve.

spermiumok, sperma

A spermiumok a herékben képződnek, amik a herezacskókban, a testen kívül találhatók. Ennek fontos szerepe van, mivel itt kellően alacsony a hőmérséklet a spermiumok termelődéséhez, a normális testhőmérséklet ugyanis túl meleg lenne. Egy szervezete férfi élete során mintegy 12 trillió hímivarsejtet „állít elő”. A spermiumok teljes kifejlődésükig a mellékherében és az ondóvezetékben tartózkodnak, itt több hétig is termékenyek maradnak. Az ondóhólyag és a dülmirigy (prosztata) váladéka szolgáltatja az ondó folyékony részét, ez akkor keveredik a spermiumokhoz, amikor az ondóvezetéken áthaladnak.

Mit tehet a leendő apa?

A terhesség létrejöttéhez sok egészséges és gyors spermiumra van szükség. Íme néhány tanács leendő apáknak, hogyan lehet növelni a spermiumok álló- és életképességét:

• A szelén, a cink és a folsav azok az alapvető ásványi anyagok, melyek az optimális spermatermelődéshez elengedhetetlenek. Általában napi rendszerességgel szedett multivitamin-készítmények megfelelő mennyiségben tartalmazzák ezeket. Az antioxidáns hatású C- és E-vitaminok szintén segítik az egészséges spermiumok fejlődését.

• Fontos a megfelelő hőmérséklet. A heréknek a test normál hőmérsékleténél hidegebb környezetre van szüksége spermiumok előállításához. A spermaszám maximálásához kerüljük a forró helyeket: szaunát, gőzfürdőt, a forró kádfürdőt. Szemben a sokak által ismert pletykákkal, az alsónemű szerepe elhanyagolható, a bokszersortok mellett nem szólnak tudományos érvek, de a túl szoros alsónemű és nadrág használatát kerüljük.

• Némely gyógyszer lassítja vagy egyenesen meg is akadályozza a spermiumok termelődését. Gyógyszerszedés esetén célszerű a kérdésben a szakorvosok tanácsát is kikérni. A kemoterápia, a sugárzásos kezelések, húgyúti beavatkozások átmeneti vagy tartós terméketlenséget is okozhatnak. Amennyiben ilyen beavatkozás(ok) előtt áll, a legrosszabb esetre felkészülve a későbbi felhasználás érdekében kérheti a spermiumok lefagyasztását

• Csökkentse alkoholfogyasztását! A szeszes italok a termelődő spermiumok mennyiségét és minőségét is rontják, ezenkívül csökkentik a tesztoszteronszintet, és erekciós zavarokat is okozhatnak. Általánosságban betartandó szabály: napi egy-két pohárnál ne fogyasszon többet!

• Ne dohányozzon! A dohányzás növeli a terméketlenség és az erekciós zavarok kockázatát. A napi egy-két doboz cigarettát fogyasztó férfiak spermiumai sokkal nagyobb arányban torzulnak és lassabbak, mint nem dohányzó társaiké.

• Ne fogyasszon kábítószereket! A marihuána csökkenti a spermiumok mozgékonyságát és sűrűségét, valamint növeli az abnormális sejtek számát. A kokain erekciós zavarokat okozhat az amfetaminok pedig csökkentik a szexuális vágyat.

• Kerülje a toxikus anyagokat! A különböző kémiai anyagok belélegzése szintén káros hatással lehet a spermiumokra. A különböző rovarirtók, gyomirtók, oldószerek, festékek, ragasztók, nehézfémek mind kerülendők.

• Az egészséges táplálkozás, a megfelelő minőségű pihenés, a stressz kerülése jó hatással van a nemi hormonokra, ami nagy segítség a herékben termelődő tesztoszteronnak és a hímivarsejteknek.

Ha a felsorolt elővigyázatossági és életviteli szabályok betartása ellenére sem érkezik a várva várt gyermekáldás, a lehetséges problémákat szakorvossal kell megbeszélni.



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés