2024. Március 28. csütörtök
Új reményt adhat az erős testszagtól szenvedőknek az, hogy a kutatók olyan bakteriális géneket fedeztek fel, amelyek jelentős szerepet játszanak a kellemetlen szagok kialakulásában.

A szakértők a Society for General Microbiology Birminghamben megrendezett éves kongresszusán elmagyarázták, hogy testszag akkor alakul ki, amikor a bőrön lévő baktériumok lebontják a verejték molekuláit. Új kutatásukban megtalálták DNS-t a Staphylococcus hominis baktériumban, amely a verejtékmolekulákat lebontó fehérjéket termeli. Ezek a fehérjék bontják le a verejték molekuláit olyan vegyületekké, amelyek kulcsszerepet játszanak a testszag kialakulásában. Ezek a vegyületek már egészen kis mennyiségben, akár egy rész/trillió mennyiségben is csípős szagúak lehetnek.

Az S. hominis baktériumban kimutatott egyik gént a Staphylococcus két másik, szintén a testszaggal összefüggő fajtájában is felfedezték. „A kutatás jelentős mértékben előmozdította ismereteinket a testszag kialakulásával kapcsolatos specifikus biokémiai folyamatokra vonatkozóan. Meglepő, hogy ezt a testszag útvonalat olyan kis számú baktérium vezérli a hónaljban élő rengeteg baktériumfaj közül” – mondta a kutatás vezetője, Dan Bawdon, a Yorki Egyetem munkatársa. A szakértő azt reméli, hogy a felfedezés a testszag kontroll hatékonyabb módszereinek kidolgozásához fog vezetni. A hagyományos dezodorok és izzadásgátló szerek vagy a hónaljban lévő baktériumok elpusztításával, vagy a verejtékmirigyek gátlásával fejtik ki a hatásukat. Az új eredménynek köszönhetően olyan új anyagokat lehet majd kifejleszteni, amelyek kifejezetten a kellemetlen vegyületeket veszik célba.


Forrás: Medipress
2015. 04. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés