2024. Április 19. péntek
A gyakori antibiotikum-használat hozzájárul a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához – állapítja meg egy friss brit kutatás, amely a European Journal of Endocrinology című szaklapban jelent meg nemrég.

A kutatás során 1 millió ember adatait vizsgálták, ami alapján kiderült, hogy a 2-es típusú diabétesz kialakulásához az antibiotikumok gyakori szedése is hozzájárul. Azok a páciensek, akik legalább két adagnyi antibiotikum-kúrán vettek részt – kaptak penicillint, cefalosporinokat, kinolonokat és makrolidokat – nagyobb valószínűséggel lettek később cukorbetegek. Minél több antibiotikumot kapott a beteg, annál magasabb volt a kockázat. A 2-5 adagnyi antibiotikum-kúra 8 százalékkal, az ötnél több kúra pedig 23 százalékkal növelte a diabétesz kialakulásának az esélyét. A kinolinokkal a helyzet még rosszabb: a 2-5 adagnyi kúra 15, az ötnél több adagnyi pedig 37 százalékkal magasabb diabétesz-veszélyt jelentett.

„A kutatásunk nem vizsgálja az ok-okozati összefüggéseket, mindenesetre arra a következtetésre jutottunk, hogy a bélbaktériumok változó szintje az, amely az antibiotikumok szedése esetén hozzájárul a diabétesz-kockázathoz” – mondja a kutatást vezető Dr. Yu-Xiao Yang, a Pennsylvaniai Egyetem munkatársa.


Forrás: Medipress
2015. 04. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés