Csak Amerikában nagyjából 5,2 millió 65 éves vagy annál idősebb személy küzd Alzheimer-kórral, és a számuk 2050-re várhatóan 13,8 millióra nőhet, ha nem sikerül ellenszert találni rá. Egy új gyógyszer kifejlesztése azonban nagyon hosszadalmas, akár 6-7 évbe is beletelhet, mire piacra kerül, éppen ezért a szakemberek egyre gyakrabban azon igyekeznek, hogy már meglevő gyógyszereket próbáljanak ki ilyen esetekben.
A Nature Communications című lapban közzétett kutatás során a kutatást vezető dr. David Brough, a Manchester Egyetem munkatársa kollégáival génmódosítással idézett elő Alzheimer-kórt egereknél, majd egy részüket egy hónapon át mefenaminsavval, vagyis egy nem szteroidtartalmú gyulladásgátlóval, a többieket placebóval kezelték. Az eredmények azt mutatták, hogy a mefenaminsavval kezelt egereknél a memóriaromlás teljes mértékben visszafordult, és hamarosan ugyanolyan állapotban voltak, mint azok az egerek, akiknél nem idéztek elő Alzheimert. A további vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a mefenaminsav az NLRP3 nevű inflammoszómára hat, amelynek nagy szerepe van az Alzheimer-kór kialakulásában. Dr. Brough hozzátette, kísérletekkel bizonyított tény, hogy az agyban bekövetkező gyulladás az Alzheimer-kórra rossz hatással van, ezért nagyon biztató eredmény, hogy egy már használatban levő gyulladásgátlóval szembe lehet szállni a betegséggel.
Természetesen még további kutatásokra van szükség e téren, hiszen a mefenaminsavnak is vannak mellékhatásai, ezért addig semmiképpen nem szabad elkezdeni Alzheimereseken kipróbálni, amíg a kísérleteket embereken is el nem végzik.