Korábbi állatkísérletek szerint a genetikailag módosított elhízott egerek belső hőmérséklete alacsonyabb, mint a normál testsúlyúaké, anyagcseréjük lassabb, étvágyuk pedig nagyobb, Jack Yanovski és kutatótársai azonban nem találtak bizonyítékot arra, hogy ez az embernél is így működne.
A kutatók egyik kísérletükben 46 elhízott és 35 átlagos testsúlyú férfit és nőt kértek meg, hogy nyeljenek le egy kapszulát, amely tulajdonképpen a test belső hőmérsékletét mérő szonda volt. A belső hőmérsékletek 24 órán át tartó folyamatos követése alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az elhízottak és a normál testsúlyúak csoportja között nincs különbség, mindkét csoport átlaga 36,9 Celsius-fok volt.
Egy következő tesztben 19 elhízott és 11 normál testsúlyú embernél 48 órán keresztül hasonló módon mérték a belső testhőmérsékletet, miközben a résztvevők feljegyezték napközbeni tevékenységüket. Ebben az esetben sem tértek el a két csoport adatai, és a nap folyamán sem mutatkozott egyértelmű fluktuáció a testhőmérsékletben – olvasható az American Journal of Clinical Nutrition című szakfolyóiratban megjelent tanulmányban.