2025. Január 24. péntek
Szakértők szerint az orrvérzés gyakori jelenség a téli hónapokban, ezért nincs ok az aggodalomra.

„A hideg téli levegő kiszáríthatja és irritálhatja az orrunkat, ahogyan a beltéri fűtések különböző válfajai, például a központi fűtés, a légfúvók és a kandallók is. Az orrvérzés pedig néhány csepptől a zuhatagig különböző intenzitású lehet” – magyarázta Dr. James Stankiewicz, a maywoodi Loyola Egyetemi Kórház fül-orr gégészeti osztályának vezetője. „Az idősebbek télen hajlamosabbak a vérzésekre, mert orrnyálkahártyájuk már nem olyan rugalmas, és a száraz levegő hatására az elvékonyodó vérerek elpattannak az orrban.”

Az idősebb nők és a vérhígító gyógyszereket szedő betegek esetében is nagyobb az orrvérzés kockázata. „A menopauzán átesett nők azért különösen hajlamosak az orrvérzésre, mert az ösztrogénszint csökkenése megnöveli a testnedvek mennyiségét” – mondja Dr. Stankiewicz. „Azok is hajlamosabbak az orrvérzésre, akik vérhígítókat, például aszpirint vagy coumadint szednek. A szakértő azt javasolja, hogy ha valakinek vérzik az orra, ne essen páninkba. hajtsa kissé hátra a fejét, és szorítsa összes az orrcimpáit körülbelül öt percig. Jeget is érdemes rátenni, mert a jég összehúzza a vérereket, és ezáltal lelassítja a véráramlást. Ha a vérzés nem áll el, forduljunk orvoshoz, ahol hőkezeléssel állítják el a megszakadt ér vérzését.

Az orrvérzés előfordulásának megelőzésére pedig szerezzünk a lakásba, főleg a hálószobákba, párásító készüléket, melyet lefekvés előtt, csukott szobaajtó mellett néhány óráig működtetünk. Az orrnyálkahártya hidratálására a gyógyszertárban kapható sós permetek és kenőcsök is alkalmasak.


Forrás: Medipress
2015. 02. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés