2024. Május 13. hétfő
Egy friss, állatokon végzett vizsgálat alapján a szakemberek kimutatták, hogy a terhesség során fellépő krónikus stressz megakadályozza az agyat az anyasággal járó előnyök feldolgozásában, ami a szülés utáni depresszió esélyét viszont megnövelheti.

A patkányok bevonásával készült tanulmány során kiderült, hogy a vemhes rágcsálók tanulással, emlékezéssel és hangulattal összefüggő agyterületein az agysejtek közötti kapcsolatok megerősödtek, ám ugyanez a jótékony változás nem következett be azoknál az anyapatkányoknál, melyeket vemhességük során naponta kétszer kitettek valamilyen stresszhelyzetnek.

A kutatókat elsősorban a dendritikus tövisnyúlványok érdekelték, amik olyan szőrszálszerű kinövések az agysejteken, melyek a többi neuronnal való információcserében töltenek be szerepet. A tanulmányt készítő Benedetta Leuner, az Ohio Állami Egyetem munkatársa korábbi állatkísérletekben már kimutatta, hogy ezen dendritikus nyúlványok elszaporodása az újdonsült anyák agyában összefüggésbe hozható a kognitív funkciók javulásával olyan feladatok esetében, ahol rugalmasságra és nagyobb hatékonyságra van szükség. A mostani tanulmány ehhez annyiban tett hozzá új információt, hogy kimutatta, azoknál az anyáknál, akik terhességük során stressznek vannak kitéve, ugyanez a kedvező változás nem jelentkezik. Emellett azt is kimutatták a kutatók, hogy a stresszelt rágcsálók kevesebb testi kapcsolatot létesítettek újszülöttjeikkel, ami hasonló módon megfigyelhető a szülés utáni depresszióval küzdő nők esetében is. Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a szülés utáni depresszióhoz számos korábbi kockázati tényező vezethet, például a hormoningadozás, korábbi mentális betegségek, vagy olyan környezeti tényezők, mint a dohányzás, vagy az alacsony társadalmi-gazdasági helyzet. Ugyanakkor az egyik legerősebb előidézője a terhesség során zajló krónikus stresszérzet.


Forrás: Medipress
2012. 10. 19.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés