2024. Április 26. péntek
A túlzott mértékű alkoholfogyasztás változásokat idéz elő a génekben és a májban – állítják a tudósok, akik szerint ez más szervek működésében is zavarhoz vezet. A felfedezés hozzájárulhat az ital miatti vesebetegségek kezeléséhez.

Az egyesült államokbeli Missouri Egyetem szakértői azonosították azt az epigenetikus fehérjeszintézis-folyamatot, amit a rendszeres lerészegedés – azaz a 0,8 ezrelékes véralkoholszint elérése – okoz. „Tudjuk, hogy az alkohol árt a májnak, az alkalmankénti nagy mennyiség azonban még inkább súlyosbítja a károsodást” – fogalmazott a kutatást vezető Shivendra Shukla. Az alkoholfogyasztás világszerte a krónikus májbetegségek egyik elsőszámú oka. Az amiatt bekövetkező leépülési folyamat sajnos visszafordíthatatlan, a szesz ráadásul növeli a magas vérnyomás, a szívbetegség, a stroke, bizonyos rákfajták és az emésztési problémák kockázatát is.

„A test valamennyi reakciója a fehérjékben beálló változásokhoz köthető. A lerészegedés olyan környezeti tényező, mely megváltoztatja a DNS kötéseit. Ennek a következménye felesleges ismétlődés lehet a másolt génszakaszban. A jelenség kezdetben gyulladáshoz és károsodáshoz vezet az új sejtekben, végül azonban olyan súlyos betegségben ölt testet, mint a májzsugor vagy a rák” – tette hozzá Shukla. A véralkoholszint ilyen mértékű emelkedéséhez férfiaknál legalább ötegységnyi, nőknél pedig négyegységnyi ital elkortyolása szükséges két órán belül. „Legutóbb kutatásunk szerint ezek a génállománybeli változások hatással vannak a máj hisztonstruktúrájára” – magyarázta a szakértő. A hisztonok feladata a DNS-szál védelme, épségük tehát különösen fontos.


Forrás: Medipress
2014. 10. 27.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés