2024. Március 29. péntek
Sokan hivatkoznak ittasságra, amikor meggondolatlan cselekedeteiket próbálják megmagyarázni. A tudomány azonban már bizonyította, hogy a részegen kimondott szavak valójában józan gondolatok: az alkohol ugyanis nem befolyásolja az ítélőképességünket a gondolatok szintjén, csupán kevesebb gátlás él bennünk, hogy kimondjuk azt, amit épp gondolunk.

Könnyű mindenért az alkoholt hibáztatni, de ma már egészen biztos, hogy józanul sem gondolkozunk másként, legfeljebb nem kommunikáljuk a gondolatokat. A kutatás során az önkéntesek nagyobb mennyiségű szeszt fogyasztottak, majd számítógépen kellett hibákat felismerniük. A reakcióikat az agyműködés vizsgálatának a segítségével mérték, majd az önkéntesek is beszámoltak az eredményekről.

Kiderült, hogy az alkoholt fogyasztó csoport végig épp annyira volt a tudatánál, mint a placebót fogyasztó csoport és azok, akik semmit sem ittak. Az egyetlen különbség a reakciókban az volt, hogy az ittas csoport nyíltabban és őszintébben reagált, vagyis a gátlásaik megszűntek. Mindez azt mutatja, hogy az alkohol nem akadályoz meg minket abban, hogy pontosan tudjuk, mit cselekszünk, viszont a gátlásainkat feloldja, ezért bátrabban hozunk meg bizonyos döntéseket.

  

Az is kiderült, hogy az alkohol hatására az emberek nem csak őszintébbek, de a szavaik és tetteik következményeitől is kevésbé tartanak. A hibafelismerési feladatok során ugyanis az apróbb tévedések kevésbé zavarták az ittas embereket, mint a józanokat.  


Forrás: Medipress
2014. 08. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés