2024. Április 27. szombat
Sikeresebbé válhat a mesterséges megtermékenyítés, és kiküszöbölhetők lehetnek az öröklődő betegségek három biológiai szülővel rendelkező magzatok létrehozásával – japán és amerikai kutatóknak köszönhetően.

Az idősebb nőknél a mesterséges megtermékenyítés (in vitro fertilizáció, ivf) gyakran azért nem jár sikerrel, mert a petesejtek citoplazmájában (a sejtmagot körülölelő anyagban) rendellenességek találhatók.

petesejt, megtermékenyítés

A probléma megoldásának egyik módja a kitakyushui Szent Anya Kórház kutatói szerint az, ha az idős nő petesejtjének egészséges sejtmagját – mely a „gyermekgyártáshoz” szükséges legtöbb információt hordozza – beültetik egy fiatal nőtől származó petesejtjének citoplazmájába, és aztán az így létrejött petesejtet termékenyítik meg az apa hímivarsejtjével.

A kutatók a folyamatot 31 sejt esetében végre is hajtották, melyek közül a megtermékenyítés után hétből létre is jött kezdetleges embrió – tájékoztat a brit Telegraph internetes kiadása.

Idén augusztusban amerikai kutatók majmok „kijavított” petesejtjeiből sikeresen hoztak létre kismajmokat. Ehhez a sejt sérült mitokondriumát (a sejtben található, annak energiatermelésért felelős sejtszervecske, mely saját DNS-sel rendelkezik) donorsejtből származóval cserélték ki, hogy így hozzanak létre egészséges, anyai ágon terjedő öröklődő betegségektől mentes utódot. A kutatók szerint módszerük olyannyira működőképes, hogy akár klinikai vizsgálatait is elkezdhetnék – ha a jog ezt megengedné.

2001-ben óriási izgalom övezte azt a bejelentést, hogy USA-beli kutatóknak sikerült idősebb nők petesejtjét fiatalabb nők mitokondriumával „feljavítani”. Az eljárással a bejelentés szerint akkor tizenöt gyermeknek adtak életet.


Forrás: Vital
2009. 11. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés