Ahelyett, hogy egész nap többször is a vérvizsgálatot kellene végezni, és injekcióval kellene kordában tartani a vércukorszintet, egyetlen adag okos inzulin belép a keringésbe, és csak akkor aktiválódik, amikor szükséges. Az állatkísérletek alapján a technológia beválik – legalább is egerekben. A PNAS szaklapban a kutatók azt írják, hogy hamarosan megkezdődhetnek a humán kísérletek is. A szakértők ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy évekig tartó tesztelésnek kell majd megelőznie az új gyógyszerek piacra kerülését.
Az 1-es típusú diabéteszben szenvedő betegek, akik vagy az inzulin önálló termelésre, vagy felhasználására képtelenek, inzulin injekciók segítségével tartják kordában állapotukat. E nélkül a vércukorszintjük veszélyesen megemelkedne. Az inzulin befecskendezésekor azonban a vércukorszint akár túl alacsony szintre is süllyedhet, ezért az 1-es típusú cukorbetegeknek rendszeresen kell ellenőrizniük vércukorszintjüket, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy az érték a megfelelő zónában van.
A diabétesz szakértői már hosszú ideje kutatják annak módját, hogyan lehetne egyszerűbbé és kényelmesebbé tenni a vércukor-kontrollt a betegek számára. Itt jön a képbe az „okos” inzulin. Több különböző típusát is fejlesztik, de mindegyik azon az elven működik, hogy automatikusan aktiválódik a vércukorszint veszélyes megemelkedésekor, és újra kikapcsol, amikor visszatér a normális szintre. Dr. Danny Chou, a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatója egy olyan okos inzulint tesztel, amelyet munkatársaival fejlesztett ki az egyetem laboratóriumában. A szer a hagyományos, hosszú hatású inzulin kémiailag módosított változata, melynek végéhez egy plusz molekulakészlet kapcsolódik, amely a véráramban keringő fehérjékhez kötik. Miközben ezekhez a fehérjékhez kötődik, az okos inzulin inaktív állapotban van. A vércukorszint megemelkedésekor az okos inzulin aktiválódik – a glükóz rákapcsolódik az okos inzulinra, és működésre készteti.