2024. Április 19. péntek
A nemzés előtti hónapokban a férfiaknak is érdemes egészséges étrendre állniuk, ugyanis a B9-vitamin hiányállapota növeli az utódok veleszületett rendellenességeinek kialakulását – olvasható a Nature Communications múlt keddi számában.

A McGill Egyetem (Montreal, Kanada) munkatársai szerint a hím egerek étrendje befolyásolja a spermiumokban ébredő kémiai molekulákat (ún. szignálokat), ily módon a születendő utód génjeinek szabályozását. Ez a felfedezés azért fontos, mert gének működését nem csupán elsődleges szerkezetük határozza meg, hanem egyes későbbi módosítások is szabályozzák azt. Ezt a folyamatot hívják epigenetikai szabályozásnak, mely közül a legelterjedtebb a metiláció, ilyenkor a DNS-hez ún. metil-csoportok (-CH3) kapcsolódnak. A metiláció azonban folsavigényes folyamat, és már korábban bebizonyosodott, hogy az anyai étrend folsavtartalma befolyásolja a magzat fejlődését. Ez a tanulmány az első, mely azt taglalja, hogy az apa étkezése is számít.

Sarah Kimmins és munkatársai egérkísérletes modellben kevés folsavat tartalmazó tápon tartották a hím állatokat, és az utódokban olyan génműködési változások alakultak ki, melyek nem csupán a központi idegrendszert érintik, de kapcsolatban hozhatóak a daganatokkal, vagy a cukorbetegséggel is. A folsav a génmintázatot módosító molekula, a metilcsoport képződéséhez elengedhetetlen, vagyis hiányában zavart szenved az egyes gének ki- és bekapcsolása. Úgy tűnik, a metiláció meghatározza a hímivarsejtek és a petesejtek egyesülésekor kezdődő programot, mely a sejtosztódást, illetve az utódsejtek elköteleződését érinti.


Forrás: Medipress
2013. 12. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés