2024. Április 27. szombat
93 éves korában elhunyt az emberi szervátültetés egyik úttörője, Dr. Joseph Murray, akinek a transzplantációk terén végzett munkáját korábban Nobel-díjjal jutalmazták.

1954 decemberében Murray elsőként hajtott végre sikeres veseátültetést egy egypetéjű ikerpáron. Az ő munkája jelölte ki az utat az azóta végzett több tízezer sikeres emberi szervátültetés számára. Dr. Murray ugyanabban a bostoni kórházban hunyt el, amelyben az első úttörő szervtranszplantációt végezte. Murray a II. világháború alatt tanulta ki a szakmát és akkoriban főként súlyosan megégett katonákat kezelt. A bőrátültetésen átesett katonák kezelésekor rájött, hogy a transzplantációnál a legnagyobb problémát az immunrendszer jelenti, ami hajlamos kilökni az idegen szövetet.

A bostoni Peter Ben Brigham Kórházban ő és kollegái sikerrel hajtottak végre vesetranszplantációt kutyákon, majd 1954-ben egy új műtéti eljárás segítségével eltávolították a 23 éves Ronald Herrick egyik veséjét és átültetették ikertestvére, Richard testébe, aki veseelégtelenségben szenvedett. Richard ezek után még 8 évet élt. 1962-ben az immunszupresszáns gyógyszerek megjelenésékor Dr. Murray sikerrel végzett szervátültetést egymással rokoni kapcsolatban nem álló embereknél is. Dr. Murray 1990-ben Dr. E. Donnal Thomassal, a csontvelő átültetés atyjával közösen kapta meg az orvosi Nobel-díjat.

Dr. Murray mélyen vallásos ember volt. "A munkám egyben ima is, amit minden reggel a Teremtőnek ajánlok" - nyilatkozta 2001-ben a Harvard University Gazette című lapnak.


Forrás: Medipress
2012. 11. 30.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés