2025. Január 12. vasárnap
Sok várandós nő állítja, hogy az áldott állapot miatt kognitív nehézségek lépnek fel nála. A legfrissebb eredmények alapján azonban ezt semmilyen vizsgálat nem támasztja alá, tehát pusztán pszichés eredetű feltételezésről van szó.

A mindenféle agyi funkciót górcső alá vevő kutatás szerint kijelenthető tehát, hogy a terhesség valójában nem okoz beszűkült tudatállapotot és gondolkodási problémákat, hiszen a kismamák ugyanolyan pontszámokat értek el a teszteken, mint a nem várandós nők. Az egyetlen különbség csupán saját maguk értékelésében mutatkozott, hiszen jóval alábecsülték a teljesítményüket. A szerzők egyetértenek abban, hogy a nőknek érdemes megszabadulniuk attól a közismert tévhittől, hogy a kismamák automatikusan szórakozottá és feledékennyé válnak a mindennapi teendők végzése során.

Az egyesült államokbeli Brigham Young Egyetem idegtudományi szakértői 21 várandós nőt kértek arra, hogy háromórás tesztet töltsenek ki a harmadik trimeszterben, valamint gyermekük három- és hathónapos korában. Eredményeiket 21 nem terhes nőével hasonlították össze. Bebizonyosodott, hogy memóriában, gondolkodásban, rendszerezésben és térbeli készségekben semmi különbség nem mutatkozott a két csoport tagjai között. A várandós és a kisgyermekes anyák azonban saját bevallásuk szerint kevésbé voltak boldogok és elégedettek. A résztvevők mindannyian húszas éveik elején vagy közepén jártak, és egyiküknél sem mutatkoztak depresszió jelei. „Meglepő, hogy a kismamák mennyire gyengének érzékelték a saját teljesítményüket” – tette hozzá a kutatást vezető Michael Larson pszichológus professzor.


Forrás: Medipress
2015. 04. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés