2024. November 25. hétfő
A tíz órakor kezdődő munkaidő jót tesz az egészségnek – derül ki egy friss kutatásból, amelynek alapján a munkakezdés minden egy órával történő kitolása plusz húsz percnyi alvást biztosít, ezért érdemes megfontolni.

Az amerikai vizsgálat alapján kifejezetten előnyös a szervezet számára, ha később kezdődik a munka, ezért a cégeknek célszerű volna rugalmasságot tanúsítani az ügyben, hiszen ez közegészségügyi érdek. A Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Iskolájának munkatársai Dr. Mathias Basner vezetésével 124 517 amerikai felnőtt alvási és munkaszokásait vette górcső alá 2003 és 2011 között gyűjtött adatokból kiindulva. „Eredményeink szerint minden egyes óra, amivel reggel később kezdődött a munka vagy az oktatás, 20 perccel növelte az alvás mennyiségét. A válaszadók átlagosan csupán 6 órát aludtak, amennyiben reggel 6 előtt kezdték a napot, és 7 óra 29 percet, ha 9 és 10 között” – magyarázta a szakértő. A kutatás rávilágít, hogy az emberek általában a kereső tevékenységért áldozzák fel az alvásidőt, emiatt a krónikus alváshiányt csakis úgy lehet megelőzni, ha az később veszi kezdetét.

A normális alvásmennyiségről beszámolókhoz képest a 6 órát vagy annál kevesebbet pihenők átlagosan 1,55 órával többet dolgoztak munkanapokon, illetve 1,86 órával többet hétvégén és ünnepnapokon, ráadásul hamarabb kezdték a munkát, és később is fejezték be. Azoknál volt a legmagasabb az alváshiány veszélye, akik több állást is vállaltak: náluk 61 százalékkal növekedett a 6 órás vagy annál rövidebb pihenés kockázata. A munkanélküliek, a nyugdíjasok és az egyéb inaktívak többet aludtak a dolgozóknál. Az ingázók pedig nagyobb eséllyel küszködtek alváshiánnyal. A tanulmány a Sleep című szakfolyóirat decemberi számában jelent meg.


Forrás: Medipress
2014. 12. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -