2024. Május 13. hétfő
Simán verik a sportolók a könyvmolyokat a kognitív teszteken – legalábbis az angol Premier Liga futballistáinak, az NHL hokisainak, a Francia Top 14 klub rögbiseinek, de még az elit amatőr sportolók nagy részének is fejlettebbek a kognitív funkciói, mint egy átlagos egyetemi hallgatónak - derült ki nemrég a Montreal Egyetem Szemészeti Tanszékének percepciós tanulmányából.

A tudósok szerint ez valószínűleg a szinte minden sportolónál megfigyelhető megnövekedett kéregvastagságnak köszönhető. A kutatók remélik, hogy kutatási eredményeik segíthetnek új kezelési módszereket kifejleszteni a figyelemzavarral küzdő idősek gyógyítására. "A résztvevőket arra kértük, írják le egy sor szimulált tárgy mozgását egy fiktív háromdimenziós térben. Bár a szimulációnak semmi köze nem volt az egyes sportokhoz, a profi sportolók sokkal hatékonyabban dolgozták fel a vizuális ingereket, mint az amatőr sportolók, akik azonban még így is jobban teljesítettek az egyetemi hallgatóknál" - mondta Jocelyn Faubert professzor, a kutatás vezetője. Az absztrakt mozgások értelmezéséhez szükséges kognitív funkciók ugyanazok, mint amiket a vezetéshez, az utcán való átkeléshez, vagy sportoláshoz használunk. "Úgy tűnik, a sportolók rendkívüli módon képesek koncentrálni a figyelmüket, ami segítheti a tanulást és elengedhetetlen a sportban való sikerességhez."

A tudósok összesen 102 profi és 173 amatőr sportoló, valamint 33 egyetemi hallgató vizuális érzékelési és kognitív funkcióit vizsgálták meg a "3D-MOT" teszt segítségével, melyet összesen tizenötször kellett teljesíteniük a résztvevőknek. A teszt teljesítéséhez a résztvevőknek meg kellett osztaniuk a figyelmüket, valamint szükség volt tér-, távolság-, és mélységérzékelésükre. A mozgó tárgyak környezete a teszt során teljesen semleges volt, vagyis a résztvevők nem használhatták fel a való életben szerzett tapasztalataikat és tudásukat. A 3D-MOT tesztet Faubert professzor fejlesztette ki, és a Neurotracker nevű grafikus szimulációs eszközzel együtt több profi csapatnál, például a Manchester Unitednál is nagy sikerrel alkalmazza. A teszt eredményei szerint a profi sportolók sokkal könnyebben és hamarabb tanulták meg, hogyan lehet a gyorsan mozgó tárgyakat követni, mint a másik két csoport tagjai. "Nyilvánvaló, hogy a gyors mentális reagálás és a tanulási képességek teszik igazán sikeressé a sportolókat" - nyilatkozta Faubert. "Azt azonban egyelőre nem tudjuk, hogy ezek veleszületett képességek, vagy pedig csak később, az edzések hatására alakulnak ki." A részletes kutatási eredmények a Scientific Reports című tudományos szaklapban olvashatók.


Forrás: Medipress
2013. 02. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés