2024. November 22. péntek
Az orvosi mérföldkőnek számító beavatkozás során sertésbél felhasználásával rekonstruálták egy cseh nő vagináját, akinek olyan szűk volt a hüvelye, hogy képtelen volt a szexre.

A nőt a nőgyógyásza utalta be kezelésre, miután észrevette, hogy annyira összeszűkült a vaginája, hogy még a nőgyógyászati vizsgálat elvégzése is lehetetlenné vált. A csehországi Plzen városában működő egyetemin kórházba kapott beutalót, ahol az orvosok azután határoztak a beavatkozás mellett, hogy megtudták, egy hasonló, sertésbéllel végzett beavatkozással korrigálták betegekben a szűk húgyhólyagot. Arról azonban nem találtak szakirodalmat, hogy eddig egyetlen betegen is a cseh fiatalasszony esetéhez hasonló műtétet végeztek. Rendellenességét megelőzően a nő szklerodermában (szisztémás szklerózis) szenvedett, amely bizonyos bőrterületek megkeményedését, megvastagodását okozza, időnként pedig a belső szervek és vérerek rendellenességéhez is vezet. A betegség következtében a nők hüvelyének nyílása összeszűkülhet, megnehezítve a szexuális működést, és csökkentheti a szexszel járó síkosodást is.

A sebészek úgy döntöttek, hogy a hálóval kiterjesztett vaginarekonstrukció technika segítségével végzik el a beavatkozást. Ezt általában olyan nőbetegeken hajtják végre, akik medenceszerv előreesésben szenvednek, illetve akik vizelettartási zavarokat és hasonló tüneteket tapasztalnak. Mivel az előreesés általában a támasztó struktúrák meggyengülésével állnak összefüggésben, graft beültetésével erősíthetik meg a rekonstrukciót. A graft valamilyen természetes szövetből, például humán donor bőrből, vagy sertésbélből készülhet. Sertés szövetet azért használnak gyakran, mert genetikai összetétele hasonló az emberéhez. Az orvosok már több mint 30 éve használják a sertéseket az orvostudomány számos területén, a bőrgyógyászatot és a kardiológiát is beleértve.

Vladimir Kalis, a cseh kórház szülész-nőgyógyászati klinikájának főorvosa elmondta, hogy nagyon sok nő szenved ettől a rendellenességtől, de túlságosan kellemetlenül érzik magukat ahhoz, hogy orvoshoz forduljanak. A szakértő elismerte, hogy a vaginaműtét nem számít gyakorinak, és általában éppen az ellenkező probléma korrigálására használják. A mostani beavatkozás körülbelül egy óráig tartott, és a beteg öt nap múlva elhagyhatta a kórházat. Dr. Kalis így nyilatkozott az esetről: „A beteg nagyon boldog. Végre nem érzi fájdalmasnak a nőgyógyászati vizsgálatokat, és bár azt javasoltuk, hogy egyelőre ne végezzen szexuális tevékenységet, körülbelül két éven belül teljes és aktív szexuális élete lehet. Végre újra nőnek érzi magát.”


Forrás: Medipress
2015. 02. 19.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -