2024. Április 27. szombat
1 . oldal
A védőoltásnak köszönhetően, a himlő, amely csak a huszadik században több százmillió ember halálát okozta világszerte, 1979-re teljesen eltűnt, ám a fertőzés mögött álló halálos variola vírus nemrégiben meglepő helyen bukkant fel.

A New England Journal of Medicine című szaklapban egy francia és orosz kutatókból álló csapat arról számolt be, hogy egy Szibériában talált 300 éves múmiában a himlő DNS-ének maradványaira bukkantak. Amint arról a szakemberek beszámoltak, a valószínűleg még 23 éves kora előtt elhunyt nő holttestének tüdejében található szövetmaradványokból arra lehet következtetni, hogy az illető valamilyen hirtelen, halálos vírus – vélhetőleg himlő – következtében vesztette életét. Elméletüket egy DNS-sor segítségével meg is erősítették, amely a variola génállományának maradványait mutatta ki. A genetikai analízis során az is kiderült, hogy a PoxSib néven emlegetett újonnan előkerült vírusból mindössze DNS-töredékek maradtak meg, egyetlen sértetlen vírusrészecske sem élte túl ezt a hosszú időt.

A PoxSib előtt a legrégibb variolából származó DNS-minta 50-60 évvel ezelőtti betegekből származott. Ez a mostani felfedezés új támpontokat adhat a múltbeli járványokkal kapcsolatban, noha a szakemberek egyelőre még nem tudták elhelyezni a vírusok családfáján. A feltételezések alapján egy olyan modern vírusfajta őse lehet, amely a 20. században nem tört ki, és az is lehet, hogy kapcsolatba hozható egy 1714-es járvánnyal, amely az orosz hódítások idején juthatott el Szibériába.


Forrás: Medipress
2012. 11. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés