2024. Április 27. szombat
Mindenki jól tudja, akinek a térde a tél közeledtével megmerevedik, hogy bizonyos betegségek az év bizonyos időszakaiban súlyosbodnak. Más állapotok pedig, például a diabétesz, először jelentkezhetnek a hideg beköszöntével. Egy friss kutatásnak köszönhetően most már azt is tudjuk, hogy ezért a génjeink felelősek, amelyek megváltoztatják viselkedésüket, hogy alkalmazkodjanak az évszakokhoz.

A kutatók szerint ez magyarázhatja az egészségünkben bekövetkező különféle szezonális változást: attól kezdve, hogy a hidegben súlyosbodik az ízületi gyulladás egészen addig, hogy a szívbetegség eredetű halálozás a téli hónapokban tetőzik. Arra is magyarázatot ad, miért hízunk a téli időszakban. Úgy tűnik, hogy immunrendszerünk génjei éves ciklusban ki- és bekapcsolnak, hogy így készítsék fel szervezetünk védekező rendszerét az olyan egészségügyi veszélyek elleni harcra, amelyek az év különböző időszakaiban a legnagyobb valószínűséggel jelentkeznek. Ez a télen végzett kezelésekre is következményekkel járhat, sőt befolyásolhatja a szezonális betegségek, például az influenza elleni védőoltások beadásának optimális időpontjait is.

John Todd, a Cambridge-i Egyetem genetikus professzorának egyik PhD hallgatója nemrégiben véletlenül felfedezte, hogy az immunitás génjei télen aktívabbak a fertőzések ellen küzdő fehérvérsejtjeinkben. Todd professzor munkatársaival ezt követően több mint 16 000 ember vér- és szövetmintáit elemezte a világ különböző részeiről. Huszonkétezer gént vizsgáltak meg, majdnem az összeset, amennyivel egy ember rendelkezik, és kimutatták, hogy a negyedük az évszakos változás egyértelmű jeleit mutatja. A Nature Communications szaklapban közzétett tanulmányukban arról számoltak be, hogy az olyan országokban, ahol az évszakok változásával jelentős időjárás változás jár együtt, az immunrendszer génjei a téli hónapokban aktívabbá válnak. Egyelőre nem egyértelmű, miért következik be ez a jelenség, de a szakértők úgy vélik, hogy a génjeink a környezeti jelekből, például a napfényből vagy a hőmérsékletből „következtetnek” a változás szükségességére. Ez a szezonális génkapcsolás az ősemberek idejében minden bizonnyal hasznos lehetett, amikor sokkal nagyobb volt a fertőzés valószínűsége, mialatt az emberek a hideg hónapokban összebújtak.

Todd professzor szerint azonban az immunrendszer fellendülésének ára is van: nagyobb az esély arra, hogy tévedésből megtámadja a saját szervezetünket. Az immun gének szabályozzák az immunsejteket és váltják ki a gyulladást, melynek célja az, hogy a szervezetünk le tudja küzdeni a fertőzéseket olyan vegyületek felszabadításával, amelyek verejtékezést okoznak. Ez az egyik módja a betolakodók elleni védekezésünknek. Túl sok gyulladás azonban már veszélyes. A krónikus gyulladás a testünk egészében károsodást okozhat, és jelentős mértékben hozzájárul a szívbetegség, az 1-es típusú diabétesz, az arthritisz és más betegségek kialakulásához. Az immunrendszer génjeink szezonális változásai, és a gyulladásos válasz ezt követő felerősödése magyarázhatja tehát azt, miért tetőznek bizonyos betegségek tünetei a téli időszakban.



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés