2024. Április 19. péntek
Genomunk idegen eredetű géneket is tartalmaz – olvasható a Genome Biology oldalain.

Az evolúció jóval összetettebbnek tűnik annál, mint amit korábban véltünk. A darwini szelekció elmélete szerint a túlélés záloga az egyéni genetikai különbség, az életrevalóbb egyed örökíti tovább saját génállományát: a kompetitív előny a környezet külső nyomásával szembeni adaptációból áll.

A Cambridge-i Egyetem munkatársai azt vetették fel, hogy a gének továbbadása nem minden esetben vertikális, létezik horizontális terjedés is: mikroorganizmusokból a gazdaszervezetbe.

Gének DNS

A horizontális géntranszfer elmélete nem újkeletű, korábban úgy vélték, hogy az antibiotikum-rezisztencia egyik legfontosabb mechanizmusa. Az újdonságot az evolúciós kapcsolat teóriája jelenti, habár korábban sikerült férgekből olyan géneket kimutatni, melyek forrása egyes növények mikrobiológiai környezet volt. Gerincesek esetén azonban a mechanizmust általános kétkedés övezte.

Jelen vizsgálat során Dr. Chiara Boschetti és munkacsoportja 4 féregfaj, 12 muslincafaj, és 10 gerincesfaj, köztük az ember, genetikai állományát elemezte. A genetikai evolúción végigvezetve a kutatók azonosították azokat a géneket, melyek idegen eredetűek lehetnek. Ily módon 17 olyan gént találtak, amely horizontális úton került a genomba, és 128-ről pedig az eredetet nem lehetett teljes biztonsággal eldönteni. A leggyakoribb forrást a baktériumok jelenthetik, de lehetnek virális, vagy gombás eredetű gének is.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés