2024. Május 12. vasárnap
Amerikai tudósok egy ultravékony és a test belsejében feloldódni képes elektronikus eszközt fejlesztettek ki. Az új fejlesztést várhatóan az orvostudomány számos területén fogják alkalmazni.

A Courtesy Beckman Intézet, az Illinois Egyetem és a Tufts Egyetem kutatói egy olyan forradalmi elektronikus orvosi segédeszközt fejlesztettek ki, amely a testbe ültetve, miután „elvégezte a dolgát”, egész egyszerűen felszívódik. A technológia maga nem teljesen új, ugyanis az eljárást már korábban is alkalmazták a nyílt sebek melegen tartásához, aminek köszönhetően meg lehet előzni a bakteriális fertőzéseket. Az új eszköz komponensei szilíciumból és magnézium-oxidból készültek, és a felületét egy speciális selymes védőréteggel vonták be. A fejlesztők elmondása szerint az úgynevezett „ideiglenes elektronika” területe éppen az ellenkezője a hagyományos elektronikának, melynek elsődleges célja a stabilitás és a tartósság.

A kontrollált módon lebomló elektronikának két fő alappillére van: az egyik, hogy maga az anyag képes legyen felszívódni, a másik, hogy a külső bevonatnak köszönhetően kontrollálni lehessen, hogy mikor következzen be a lebomlás folyamata. A szilícium ugyan oldódik a vízben, azonban az eszköz méretei miatt ez rendkívül lassan következne be, éppen ezért a tudósok hajszálvékony szilíciumrétegeket, úgynevezett nanomembránokat képeztek, melynek köszönhetően az anyag hetek, vagy akár napok alatt képesek teljesen lebomlani. Az olvadás, illetve a felszívódás sebességét pedig a speciális selyembevonattal lehet kontrollálni - mondta Fiorenzo Omenetto professzor, a Tufts Egyetem mérnöki karának kutatója. „Az új koncepció rendkívül sok lehetőséget rejt magában, akár olyanokat is, amelyeket ma még nem is ismerhetünk” - tette hozzá John Rogers, az Illinois Egyetem mérnök professzora. A tanulmány teljes terjedelmében a Science című tudományos szakfolyóirat legutóbbi kiadásában jelent meg.


Forrás: Medipress
2012. 10. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés