2024. Március 28. csütörtök
Most, amikor ilyen sokan túlsúlyosak, mindenkit arra szólítanak fel, hogy az élelmiszerekben lévő kalóriákat számolják. A többség azt hiszi, hogy a bevitt kalória mennyiségének csökkentésével szabályozhatjuk a testsúlyunkat. Pedig ez nem így van.

A kalóriaszámlálás önmagában nem csupán kis hatékonyságú eszköz a testsúlyszabályozásban, hanem a teljes figyelmünk összpontosításával a bevitt kalória mennyiségére az ételekben fellelhető többi anyagot, például a többlet zsírt és cukrot, valamint a szinte teljesen elfelejtett vegyi anyagokat is figyelmen kívül hagyjuk. Az igazi, tartós fogyás nem csupán arról szól, hogy a kilókat minden lehetséges módon leadjuk. Inkább arról, hogy segítsünk a szervezetünknek a lehető legegészségesebbnek lenni; ezt pedig azzal érhetjük el, hogy diétával és egészséges életmódbeli választásokkal támogatjuk a testünk leghatékonyabb működését. Erre pedig az elfogyasztott élelmiszerek minősége óriási hatást gyakorol.

De tényleg olyan sok vegyi anyag van az élelmiszerekben? A válasz röviden, igen. A feldolgozott élelmiszerek gyakran olyan vegyi anyagokkal vannak tele, amelyekről még azt sem tudjuk, hogy bennük vannak. Bár sokuk teljesen biztonságos, és azt a célt szolgálja, hogy az ételek ne romolhassanak meg, és ezáltal ne károsítsák az egészségünket (például ételmérgezés révén), mások egyéb okokból kerülnek az élelmiszerekbe. Ez utóbbiak közé tartoznak az ételszínezékek, ízfokozók és édesítőszerek, valamint az olyan tartósító szerek, amelyek sokkal hosszabb eltarthatóságot biztosítanak, mint ami valójában szükséges lenne. A legijesztőbb dolog az, hogy nem igazán tudjuk, mit tesznek a szervezetünkkel ezek a szerek hosszú távon. Természetesen az köztudomású, hogy ha ezeknek a vegyi anyagoknak azonnali egészségügyi kockázata lenne, nem engedélyeznék az élelmiszerekben való felhasználásukat. A rendszeres, kis dózisú fogyasztásuk hosszú távú hatásaikat azonban egyelőre nem ismerjük. Mi lehet a megoldás? A feldolgozott, konzerv és dobozolt élelmiszerek és italok lehetőség szerinti mellőzésével kiegyensúlyozottabb étrendet biztosíthatunk magunknak. Ezzel nem csak a bevitt vegyszerek mennyiségét csökkenthetjük, hanem azt is biztosíthatjuk, hogy természetes étrendet követünk, amely közelebb áll természetes forrásához, mint az áruházak polcain lévő legtöbb feldolgozott élelmiszer.


Forrás: Medipress
2015. 05. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés