2024. Március 29. péntek
Egy új kutatás igazolta, hogy ez a növény olyan természetes anyagokat tartalmaz, amelyek elpusztítják a szájban élő baktériumokat és megakadályozzák a lepedékképződést.

Az általában közismert, hogy az émelyítően édes cukorkák fogszuvasodást okoznak, míg az édesgyökér a fogszuvasodás elleni küzdelem egyik kulcsa lehet. Egy közelmúltban végzett vizsgálatban azonban azt is kimutatták, hogy ez a hüvelyes növény olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek elpusztítják a szájban élő baktériumokat és megakadályozzák a lepedék kialakulását. Kísérletes körülmények között a növény gyökerében található transz-kalkon nevű vegyület hatékonyan gátolt egy kulcsfontosságú enzimet, ami ahhoz szükséges, hogy a kórokozók a szájüregben fennmaradhassanak. A Streptococcus mutans nevű baktérium az ételben és italban lévő cukrot bontja le, aminek következtében gyenge sav keletkezik, és ez hozzájárul a szájüregi plakkok kialakulásához. Ha nem megfelelő a szájhigiénia, akkor a plakkok és a gyenge sav együttes jelenléte fogszuvasodáshoz vezethet. A kutatók felfedezték, hogyan lehet gátolni azt az enzimet, ami a baktériumot körülvevő védőréteg (biofilm) termeléséhez szükséges. Plakk akkor képződik a fogakon, ha a baktériumok a foghoz kötődnek és létrehozzák maguk körül ezt a védőréteget. Ha megakadályozzuk a biofilm kialakulását, akkor ezzel megelőzhető a plakk-képződés is. Dr. Dominic Campopiano és munkatársainak véleménye szerint, ha a szájápolási termékek ehhez hasonló természetes vegyületeket tartalmaznak, azzal javítható lenne a fogaink állapota. Ez az első olyan tanulmány, amelyben igazolták, hogy a transz-kalkon hogyan akadályozza meg a bakteriális biofilm-képzést.

A kutatók kidolgozták annak az enzimnek a 3D-s szerkezetét, amely a biofilm termeléséért felelős. A rágógumit gyártó Wm. Wrigley Jr. Company által támogatott kutatásban meg tudták állapítani, hogy a transz-kalkon hogyan gátolja az enzim működését. Dr. Campopiano, az Edinburgh-i Egyetem munkatársa elmondta, hogy „a transz-kalkon kísérletes körülmények között hatékonyan gátolta a Streptococcus mutans biofilm-képzését.” „A vizsgálatot szeretnénk kiterjeszteni más természetes anyagokra, és azt is tanulmányozni szeretnénk, hogy ezek a vegyületek vajon beépíthetők-e a hétköznapokban is használt termékekbe. Ez az érdekes vizsgálat rámutatott arra, hogy az ilyen jellegű természetes vegyületek szerepet kaphatnak az élelmiszer- és egészségügyi technológiák területén.”

Az édesgyökeret a kínai és nyugati orvoslásban is régóta használják jól ismert, kedvező egészségügyi hatásai miatt. A tudósok azt is megállapították, hogy segíthet a gyulladás, a vírusfertőzések, a fekélybetegségek és még a daganatos betegségek elleni küzdelemben is. Az édesgyökér a Glycyrrhiza glabra nevű növény gyökere, amiből az édes ízanyagot lehet nyerni. A növény Dél-Európában, Indiában és Ázsia bizonyos részein őshonos, és az édességek általában kis mennyiségben tartalmazzák. A növény neve a görög “glukurrhiza” szóból származik, ami annyit jelent, hogy „édes gyökér”. Korábbi vizsgálatok már igazolták, hogy az áfonya segíthet megelőzni a fogszuvasodást és a fogínybetegségeket azáltal, hogy megakadályozzák, hogy a baktériumok a fogakhoz tapadjanak és a plakk-képződést is.


Forrás: Medipress
2015. 05. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés