2024. November 24. vasárnap
A betegek várakozásai szerint egy több mint 400 000 forintnak megfelelő összegbe kerülő gyógyszer jobban hat, mint az olcsóbb változat. Ennek következtében a kísérlet során nagyobb mértékben enyhültek a tüneteik – holott mindkét „készítmény” placebo volt.

Mindannyian hajlamosak vagyunk feltételezni, hogy a drága bor ízletesebb, mint a kannás, mint ahogy egy öt számjegyű összegbe kerülő rúzs is felülmúlja egy párszáz forintosnak az árnyalatát. Úgy tűnik, hogy ugyanez a gyógyszerekre is igaz. Egy friss kutatás szerint ugyanis Parkinson-kóros betegek várakozásai szerint az ezer fontba, tehát nagyjából 413 000 forintba kerülő készítmény hatékonyabb, mint az olcsóbb, és ennek köszönhetően számottevőbben is javultak a tüneteik, ha abból kaptak. A vizsgálat „csattanója”, hogy egyik gyógyszer sem volt valódi, csupán sós víz. A kutatást végző amerikai szakértők szerint a placebo-hatás ténylegesen javíthat az egészségi állapoton. A Cincinnati Egyetem munkatársai úgy vélik, hogy ezen elv segítségével a meglévő gyógyszereket is hatékonyabbá lehet tenni, ami rendkívül költséghatékony megoldás lenne, ráadásul a mellékhatások szempontjából is kedvező.

A kísérletbe összesen 12 Parkinson-kóros férfit és nőt vontak be, akiknek azt mondták, hogy egy bizonyos készítményből két injekciót kapnak. Azt mondták nekik, hogy gyártásbeli különbség van a vakcinák között, és az egyik csoport a 413 000 forintosat próbálhatta ki, míg a másiké csupán 27 000 forintnak megfelelő összegbe került. Noha valójában sós víz került a szervezetükbe, mindannyiuk állapota javult – a „drágábbikat” kapóké kétszer annyira. „A páciensek várakozásai a terápia sikerével kapcsolatban rengeteget számítanak” – magyarázta Dr. Alberto Espay.


Forrás: Medipress
2015. 02. 08.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -