2024. Április 19. péntek
Egy friss kutatás szerint a dohányos férfiaknál nagyobb arányban jelentkezik csontritkulás, mint a nem dohányosoknál, vagy akár a dohányzó nőknél, emellett a férfiaknál, ha már kialakul a csontritkulásos állapot, és csípőtörést szenvednek, a felépülés is lassabb, mint a nőknél.

Összességében a nők körében elterjedtebb a csontritkulás, azaz a csontok gyengülése és törékennyé válása, esetükben az ötven év felettiek közül minden tizediket, míg férfiaknák csupán minden ötvenediket sújt ez az állapot. Ennek oka, hogy a nőknek alapvetően vékonyabb csontozata van, és a menopauza után az ösztrogén hormon termelődésének csökkenésével együtt jár, hogy a csontsűrűségük is romlik.

Dr. Elizabeth Regan, a denveri National Jewish Health nevű intézet szakembere munkatársaival 3321 jelenlegi és egykori dohányost kísért figyelemmel, illetve 63 olyan személyt, akik sosem dohányoztak. Valamennyiük csontsűrűségét és tüdőállapotát felmérték, valamint azt is megnézték, hogy a gerinccsigolyáikban vannak-e kisebb törések, repedések. Az eredmények azt mutatták, hogy a dohányos férfiak esetében kismértékben ugyan, de megnőtt az alacsony csontsűrűség előfordulásának mértéke, emellett a csigolyarepedések is gyakoribbak voltak, mint a dohányos nőknél. Összességében a vizsgált alanyok 58 százalékánál észlelték a csontritkulás jeleit, 84 százaléknál pedig COPD-re – vagyis krónikus obstruktív légúti megbetegedésre - utaló jeleket, és 37 százaléknak volt egy vagy több csigolyája eltörve vagy repedve. Utóbbiak többnyire férfiak voltak, a csoport átlagéletkoránál idősebbek, illetve olyanok, akik már hosszú ideje dohányoztak.

Az Annals of the American Thoracic Society című lapban közzétett tanulmányban a szakértők azt javasolják, hogy a dohányosok a tüdőszűréshez hasonlóan, rendszeresen vegyenek részt csontritkulás-szűrésen, hogy időben felismerjék a bajt. Emellett természetesen az is nagyon fontos lenne, hogy mindenki tegyen az egészségéért, az erős csontokhoz például szükséges a rendszeres testmozgás, az egészséges étrend, a mérsékelt alkoholfogyasztás, valamint a dohányzás kerülése.


Forrás: Medipress
2015. 03. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés