2024. Április 27. szombat
Egy friss amerikai kutatás kimutatta, hogy a középkorú nők esetében a fogyás gyakran a csontsűrűség csökkenésével jár együtt.

A The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című lapban közzétett vizsgálatból kiderül, hogy a fogyást követő csontsűrűség-csökkenés egyrészt nemspecifikus, másrészt a hormonoknak is szerepe van benne, ugyanis elsősorban nőknél jelentkezik ez a probléma, és náluk is a változó kor idején. Amint azt a kutatást vezető dr. Meryl LeBoff, a bostoni Brigham and Women’s Hospital munkatársa kifejtette, a súlycsökkenésnek nagyon kedvező hatása van a különféle szív- és érrendszeri betegségekkel, például a cukorbetegséggel szemben is, ugyanakkor úgy tűnik, a csontsűrűségre éppen ellenkezőleg hat. Az oszteoporózis, avagy a csontritkulás az egyik legfőbb egészségügyi probléma, ami az ötven év feletti nőknek 40, a férfiaknak pedig 20 százalékát érinti, így aztán ebben a korosztályban különösen fontos odafigyelni a csontok állapotára.

A mostani vizsgálat során LeBoff és csapata 424 harminc és hetven év közötti személyt kísért figyelemmel, akik négy különféle alacsony kalóriatartalmú diétát követtek. A kísérlet kezdetekor valamennyien elhízottak vagy túlsúlyosak voltak, és mindannyiuk csontsűrűségét lemérték a vizsgálat elején, fél év elteltével, végül pedig két év múltán. A kísérlet végére a férfiak átlagosan testsúlyuk 8, a nők pedig 6,4 százalékát vesztették el, ugyanakkor a menopauzán átesett nőknél ezzel párhuzamosan azt is megállapították, hogy a gerincük és csípőjük körül csökkent a csontsűrűségük. Összehasonlításképpen a menopauza előtt álló nőknél csak a csípő csontsűrűsége csökkent, a férfiaknál pedig a gerinc csontsűrűsége nőtt, a csípőé pedig nem változott.

A menopauzába lépett nőknél továbbá az is kimutatható volt, hogy elsősorban a has körüli zsír csökkenése okozott csontsűrűség-vesztést, vagyis az a rész, amelynek elhízása a szívbetegség és a cukorbetegség kockázatát növeli, illetve, hogy a csontsűrűség csökkenése az izomveszteséggel is összefüggésbe hozható volt. A férfiak általában több kilótól és több zsírtól szabadultak meg, mint izomtól, szemben a nőkkel, akiknél az izomveszteség jelentősebb volt, ami viszont kihatással van a gerinc állapotára. A szakemberek mindazonáltal úgy vélik, hogy a fogyás egészségügyi szempontból mindenképp fontos dolog, a csontsűrűséget viszont számos módon lehet javítani, például rendszeres sétával, emellett kalcium- és D-vitamin bevitellel. A csontritkulástól való félelem tehát egyetlen nőt sem szabad, hogy visszatartson attól, hogy megszabaduljon súlyfeleslegétől.


Forrás: Medipress
2015. 04. 25.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés