2024. Március 29. péntek
Egy amerikai egészségügyi beszámoló szerint azoknál a nőknél, akik első gyermeküket császármetszéssel hozzák világra nagyobb eséllyel lehet szükség vérátömlesztésre, illetve intenzív osztályos ellátásra, mint hüvelyi szülést követően.

„Ráadásul az első császármetszést követően tíz nő közül kilencnél a második gyermek is így jön világra.” – mondta Sally Curtin, a beszámoló szerzője. „Az első császármetszés mindent megváltoztat. Nagy hatása van arra, hogy a következő alkalommal egyáltalán megpróbálhatod-e a normál szülést.” Curtin elmondása szerint az ismételt császármetszés nagyobb kockázatot jelent az anyák számára, mint a hüvelyi szülés. Gyakrabban lehet szükség vérátömlesztésre, gyakrabban fordul elő méhrepedés, többször szükséges a műtétet követően intenzív osztályos ellátás, és többször lehet szükség a méh eltávolítására is. Curtin megjegyezte, hogy császármetszés a szülések 15%-ában fordul elő. Az anyák 85%-a nem császármetszéssel hozza világra első gyermekét. „Az lenne a leggyümölcsözőbb, ha megpróbálnánk csökkenteni a császármetszések arányát az először szülő nők körében, mert ha valaki így hozza világra első gyermekét, akkor 10 esetből 9-nél a második szülés is császármetszéssel történik.” „Az anyai szövődményekről készített beszámoló még jobban kiemeli, hogy mennyire fontos, hogy erőfeszítéseket tegyünk az első császármetszés elkerülésére.” – tette hozzá az amerikai szülészeti és nőgyógyászati kollégium elnöke, Dr. Mark DeFrancesco.

Bár a császármetszés életmentő beavatkozás lehet, az Egyesült Államokban indokolatlanul gyakran végzik. „Az elmúlt években három szülésből durván egy esetben császármetszést végeznek.” Dr. Catherine Herway, a New York-i Staten Island Egyetemi Kórház nőgyógyásza elmondta, hogy nagyon sok orvos a második szülésnél a császármetszés mellett dönt azért, hogy elkerülje, hogy bepereljék, ha a gyermekkel a szülés közben történik valami. „Az első császármetszés után a hüvelyi szüléshez megfelelő kórházi háttér szükséges, és fel kell készülni a komplikációkra is. Egy ismételt császármetszés végezni viszont sokkal egyszerűbb és gyorsabb. Több olyan esettel találkoztam, amikor császármetszés után már nem is ajánlják fel a hüvelyi szülés lehetőségét.” Herway elmondta, hogy annak a módja, hogy megakadályozzuk az ismételt császármetszések elvégzését az az, ha megpróbáljuk elkerülni az elsőt. „A nőknek tájékozódniuk kellene. És az orvosoknak nem kéne annyira sietni, hogy rögtön császármetszést végezzenek, kivéve akkor, ha annak tényleg valós egészségügyi oka van.”

A beszámoló további fontos megállapításai:

– A komplikációk aránya magasabb a császármetszés, mint a hüvelyi szülés esetén: A transzfúzió és az intenzív osztályos felvétel az első császármetszés után volt a legmagasabb (525 és 383/100.000 élve születés). A méhrepedés és az előre nem tervezett méheltávolítás az ismételt császármetszés esetében volt a legmagasabb (89 és 143/100.000 élve születés).

– A komplikációk magasabb arányát találták császármetszés esetén szinte minden életkorban és minden faji és etnikai csoportban.

– Azoknál a nőknél, akik hüvelyi úton szültek, minden komplikáció ritkábban fordult elő.

– Azoknál a nőknél, akiknél korábban császármetszést végeztek, de a második gyermeküket természetes úton hozták világra, a szövődmények többsége ritkábban alakult ki. Ugyanakkor, ha a hüvelyi szülésnél probléma adódott, akkor több szövődmény alakult ki, mint azoknál, akiknél a második szülés is tervezett császármetszés volt. Ez különösen igaz a méhrepedést tekintve, ami hétszer gyakrabban fordult elő a hüvelyi szülésnél (495/100.000 élve születés, illetve 66/100.000 élve születés).


Forrás: Medipress
2015. 05. 28.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés