2024. Május 12. vasárnap
Brazíliában a szülések 52 százaléka császármetszéssel történik, ami jóval magasabb az Egészségügyi Világszervezet által javasolt 10-15 százalékos rátánál. A brazil egészségügyi miniszter szeretné megfékezni a „császármetszés-járványt”, amely azért tört ki, mert a nők jobb szexuális életet remélnek tőle.

A brazil kismamák szeretnék elkerülni a hüvelyi szülés miatti változásokat, ezért voksolnak a császármetszésre. Az ottani egészségbiztosító adatai alapján a császármetszések 84 százaléka magánkórházban történik, az állami intézményekben egyébként a szülések kétötöde történik így. A császármetszés – mint minden műtét – bizonyos kockázatot foglal magában, hiszen a seb elfertőződhet, illetve a babának légzési nehézségei támadhatnak.

A szakértők úgy vélik, hogy gátlástalan orvosok azért támogatják a gyakorlatot, hogy több pénzt tudjanak keresni. „A brazil nők aggódnak a szexuális életük miatt, és félnek, hogy a hüvelyi szülés megváltoztatja a gát anatómiai sajátosságait, ami tévhiten alapszik” – magyarázta Vera Fonseca, a Brazil Nőgyógyászok Szövetségének elnöke. Az Egyesült Államokban például a szülések 32 százaléka történik császármetszéssel, ami szintén jóval a WHO által javasolt ráta fölött van.

Arthur Chioro brazil egészségügyi miniszter „közegészségügyi problémának” titulálta a jelenséget. „A mostani császármetszés-járvány, ami hazánkban tombol, elfogadhatatlan. Nincs más út, mint közegészségügyi problémaként kezelni, hiszen a normális szülés a normális. Nem fogadhatjuk el, hogy a császármetszés alapja az üzleti érdek vagy a kényelem legyen” – fogalmazott a politikus. Az intézkedéscsomagban szerepel, hogy mostantól minden szülész-nőgyógyász elszámolással tartozik a kormánynak a kismamákra vonatkozó információkkal kapcsolatban.


Forrás: Medipress
2015. 01. 21.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés