2024. Április 24. szerda
A sör és a kenyér már több mint 7000 éve hozzátartozik az emberiség étrendjéhez. Ez idő alatt kifejlődött a bélrendszerünkben egy olyan baktérium, amely kifejezetten a táplálékban lévő élesztővel táplálkozik. Egy friss kutatás azt mutatta ki, hogy ez a baktérium jó alap lehet az élesztőgombás fertőzések és az olyan autoimmun betegségek kezelésében, mint a Crohn-betegség.

A Nature szaklapban megjelent tanulmányukban a Newcastle Egyetem és a Michigani Egyetem orvosi karának kutatói azt az összetett mechanizmust vizsgálták, melynek segítségével az emberi bélrendszerben található közönséges baktériumok képesek megcélozni és elfogyasztani az élesztő szénhidrátokat. Ezek az élesztő sejtfalából származó szénhidrátok az úgynevezett mannánok, amelyek általában olyan erjesztett élelmiszerekben fordulnak elő, mint a sör, a kenyér, a bor és a szójaszósz. A kutatások azonban azt mutatták, hogy a mannánok bizonyos esetekben károsak lehetnek az emberi egészségre.

A kutatók korábban úgy vélték, hogy a mannánok lebontása mögött húzódó mechanizmus a bélbaktériumok újrafeldolgozó képességével áll összefüggésben. A mostani kutatásból azonban az derült ki, hogy egyetlen, az emberi bélrendszerben sajátosan előforduló baktérium, a Bacteroides thetaiotomicron felelős az elfogyasztott kenyérből és sörből származó élesztő felkutatásáért és lebontásáért. „Már az étrendünkből származó viszonylag kis mennyiségű élesztő és hatást gyakorol a jótékony bélbaktériumaink fiziológiájára” – magyarázta Eric Martens, a Michigani Egyetem munkatársa.

Martens és kollégái úgy vélik, hogy a B. thetaiotaomicron élesztő lebontási mechanizmusának azonosítása felgyorsíthatja az olyan probiotikus gyógyszerek fejlesztését, amelyek segíthetnek a bélbetegségekben és autoimmun betegségekben szenvedő betegeknek. Ez pedig azért lehetséges, mert a Crohn-betegség és más, hasonló autoimmun betegségek esetében már kimutatták a glikánok szerepét, melyek szintén tartalmazhatnak mannánokat.


Forrás: Medipress
2015. 01. 25.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés