2025. Január 28. kedd
Az asztmában alkalmazható inhalátorok új, hatékonyabbnak ígérkező családját fejlesztették ki a Monash Egyetem (Melbourne, Ausztrália) kutatói.

A jelenleg használt inhalációs gyógyszerek zöme sajnálatosan a torokban marad, csupán kis hányad éri el a légutakat. Azonban Dr. Meng Wai Woo és munkatársai egy ultravékony részecskékből álló kezelőszert állítottak elő, mely a eddigieknél hatékonyabbnak bizonyult. A módszer során alkoholt tartalmaztak, mely az anyagot dehidrálta, így a porítás során egységes, kisebb méretű részecskék jöttek létre. Ily módon kevesebb szer marad a torok régiójában, és több kerül a tüdőbe.

A 18. Nemzetközi Szárítási Eljárások Szimpóziumon bemutatott módszer iránt a gyógyszerfejlesztő cégek is érdeklődést mutattak. Az inhalátorok eladásából évente mintegy 20 milliárd dollár folyik be, az új technológia a költséghatékonyság növeléséhez járulhat hozzá. Dr. Woo 2011-ban kezdett el foglalkozni az alkohol részecskebontó hatásaival. Ekkor egy élelmiszerfejlesztő cégen belül laktóztartalmú kristályokat szeretett volna előállítani a szokványos nitrogénalapú szárítási eljárás helyett etanol segítségével. Meglepődve tapasztalta, hogy a kristályok helyett apró részecskékhez jutott. Az alaposabb tesztelés kimutatta, hogy a részecskék gyakorlatilag megkötik az alkoholt, ami nem engedi újra összeállni az anyagot. Innen már csak egy lépés volt a rendszer gyógyászatban való adaptálása, melyre az Ausztrál Kutatási Tanács által rendelkezésre bocsátott alapból nyílt lehetőség.


Forrás: Medipress
2013. 08. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés