2024. Április 28. vasárnap
A humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás leggyakoribb mellékhatása lányokban és fiatal nőkben a közvetlenül az injekció után tapasztalt ájulás, valamint bőrfertőzés az injekció beadásának helyén – derül ki a legújabb kutatásból.

A négykomponensű (HPV4) oltóanyagot kilencéves kortól adhatják be a lányoknak a vírus okozta méhnyakrák és más daganatok elleni védekezésként. Az Egyesült Államokban már hat éve alkalmazzák, Magyarországon 2006 júniusában törzskönyvezték. A kutatás vezetője, Dr. Nicola Klein, a Kaiser Permanente Oltóanyagkutató Központ munkatársa arról számolt be, hogy most sem mutattak ki újabb biztonsági aggályt a vakcinával kapcsolatban. Mivel a kutatók számos lehetséges mellékhatást vizsgáltak, Klein szerint az eredmények rendkívül megnyugtatók. Az oltás beadásának napján bekövetkező ájulás és a bőrfertőzés ugyanis más injekciók esetében is előfordul, különösen kamaszok esetében.

Az Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine októberi számában megjelent tanulmányhoz 9 és 26 év közötti nőket vizsgáltak, akik 2006 és 2008 között a HPV ellen javasolt három adag védőoltás közül legalább egyet megkaptak. Az eredmények azt mutatták, hogy a közel 190 ezer beoltott lány és fiatal nő körében csak az oltás napján bekövetkező ájulás és a bőrfertőzés állt összefüggésben a vakcinával. A HPV vírusok a nemi úton terjedő vírusok gyakori típusai. Bár többségük nem okoz tüneteket, és magától elmúlik, a genitális HPV-fertőzés méhnyakrákot, valamint egyéb daganatokat és genitális szemölcsöt okozhat nőkben és férfiakban egyaránt.


Forrás: Medipress
2012. 10. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés