2025. Január 24. péntek
Kalória – tudjuk, mit jelent? -  Tudatos fogyasztók?
Az egyre szigorúbb előírásoknak köszönhetően nem csak azt tudhatjuk meg az élelmiszerek címkéjéről, hogy milyen összetevőket tartalmaznak, de a tápértékükre vonatkozóan is fontos információkat olvashatunk le a címkékről – feltéve, ha értjük, mit jelentenek.

Az International Food Information Council (Nemzetközi Élelmiszerinformációs Tanács) tavaly év végén végzett internetes felmérésében az élelmiszerekkel, tápanyagokkal és az egészséggel kapcsolatos attitűdöt vizsgálta az amerikai fogyasztók körében.

élelmiszer címke csomagolás felirat

A termékek feliratozására vonatkozó kérdésekre adott válaszokból az derült ki, hogy az amerikai fogyasztók nincsenek tisztában alapvető táplálkozástudományi fogalmak jelentésével. A válaszadók majdnem fele nem tudta (nem is találgatott!), hogy számára mennyi az az ideális energiamennyiség, amelyet naponta elfogyaszthat. Azok között, akik választottak egy értéket, csupán 20%-uk jelölte meg a helyes választ.

Kalória – tudjuk, mit jelent?

A tápanyagok (fehérje, zsír, szénhidrát) égésekor felszabaduló energia mértékegysége a kilokalória (=kcal, amit sokan röviden csak kalóriának mondanak). 1 g zsírból 9,3 kcal, 1 g fehérjéből 4,1 kcal és 1 g szénhidrátból szintén 4,1 kcal energia szabadul fel a szervezetben. Az energiabevitel mennyiségének meghatározásánál az életkor, a nem, a fizikai aktivitás, a testmagasság és a testtömeg a befolyásoló faktor – tehát egyénenként változó, kinek mennyi energiára van szüksége, vagy „hétköznapi” nyelvre lefordítva: hány kalóriát ehet meg egy nap.

Az energiát adó tápanyagok a zsír, a szénhidrát és a fehérje. A felmérésben részt vevők között voltak olyanok, akik ezek közül csak az egyiket jelölték meg, és mindössze egyharmaduk tudta, hogy mindhárom tápanyagból származik energia.

Tudatos fogyasztók?

Ezek után meglepő volt az az eredmény, hogy a lakosság 94%-a figyeli a termékek csomagolásán lévő címkét: ezt a korábbi kérdésekre adott válaszokkal összevetve az derül ki, hogy hiába, hiszen valójában nem tudják értelmezni a rajtuk szereplő információkat.

A felmérés tanulsága az, hogy a táplálkozástudományi szakemereknek felvilágosító munkájuk során külön figyelmet kell fordítaniuk az élelmiszerek tápértékével kapcsolatos alapinformációk értelmezésére és a korrektebb magyarázatokra. Fontos az élelmiszercímkék megértése, ehhez viszont a táplálkozási fogalmakkal is meg kell ismertetni a fogyasztókat.


Forrás: Tudományos Életmódtanácsok
/A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének hírlevele/

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés