2025. Január 11. szombat
A Pfizer gyógyszergyár képviselői szerint annak ellenére, hogy az újabb kormányzati kezdeményezések bíztatóak, a Közel-Keleten még mindig komoly fenyegetést jelent a hamis gyógyszerekkel és gyógyászati készítményekkel való kereskedelem – írja a Khaleej Times Online.

Az Egyesült Arab Emirátusok (EAE) Egészségügyi Minisztériuma és a magánszféra képviselőinek részvételével Sharjahban megtartott kerekasztal-beszélgetésen a Pfizer képviselői üdvözölték az országban bevezetett, a gyógyszerhamisítás leküzdésére irányuló kezdeményezéseket. Egyúttal felhívták a figyelmet arra, hogy a probléma továbbra sem tekinthető megoldottnak.

gyógyszerhamisítás, hamis gyógyszerek

Steve Allen, a gyógyszervállalat képviselője emlékeztetett arra, hogy alig egy éve találtak hamis, magas koleszterinszint kezelésére használt Lipitort az országban, valamint hogy a brit egészségügyi rendszerbe is bekerült hamisított Zyprexa gyógyszer az Emirátusok kikötőit érintve jutott el Nagy-Britanniába.

Az Egyesült Arab Emirátusok a szállítási útvonalak szempontjából meghatározó helyen fekszik, Dubai kikötőjén mind az Ázsiából, mind az Afrikából induló hajók áthaladnak. Mohammad Al Mari, Dubai vámhivatalának szellemi tulajdonjogokkal foglalkozó vezetője szerint, mivel a helyi kikötő infrastruktúrája gyors és hatékony árumozgatást tesz lehetővé, többen megpróbálnak visszaélni az adottságokkal, és hamisítványokat csempésznek át az országon. Ezt a helyzetet kezelendő, új szabályozást vezettek be az országban: létrehoztak egy önálló nemzeti szervet a hamis gyógyszerekkel való visszaélések leküzdésére, valamint növelik az ellenőrök számát és az átvizsgált hajók arányát.

Azok a vállalkozások, melyek vényköteles, vény nélkül kiváltható, valamint állatgyógyszereket importálnak a térségbe, az új szabályok értelmében kötelesek engedélyeztetni a behozni kívánt szereket, valamint a termékekből bevizsgálás céljára mintát kell szolgáltatniuk a hatóságoknak. Emellett azok a cégek, amelyek az Emirátusok kikötőjét a fenti termékek szállítása során használják, 2009 júniusáig kötelesek regisztráltatni magukat a hatóságoknál.

A helyi lakosok védelme érdekében a jövőben minden gyanúsnak ítélt készítményt bevizsgálnak, a nem regisztrált termékeket pedig azonnal visszaküldik azok származási helyére. Mindemellett az ország vezetése úgy döntött, hogy a jövőben nem engedélyezik az országba behozott gyógyszerek és gyógyászati készítmények átcsomagolását. „Néhány vállalkozás nem regisztrált készítményeket hozott be az országba, ezeket átcsomagolták, majd tovább szállították innen. Az átcsomagolások miatt külföldön úgy hitték, hogy a hamis gyógyszer itt készült, ami nagyon rossza fényt vet az országra” – mondta Dr. Amin Al Amir, az Egészségügyi Minisztérium munkatársa.

A Pfizer szerint a kezdeményezések dicséretesek, de további lépések szükségesek. A vállalat azt szeretné elérni, hogy a hatóságok ugyanolyan komoly kérdésként kezeljék a hamis gyógyszerekkel való visszaéléseket, mint a drogkereskedelmet. „Azok a betegek, akik hamis gyógyszereket kapnak, ártatlan áldozatok. Ezek a szerek károsítják az egészségüket, nem egy esetben halálosak is lehetnek. Találtunk már gyógyszerben patkánymérget, bórsavat és nyomtató festéket is” – tette hozzá Allen.

A WHO szerint a fejlett országokban kereskedelmi forgalomba került hamis gyógyszerek aránya körülbelül egy százalék, míg egyes ázsiai, afrikai és latin-amerikai országokban ez a szám harminc százalék körüli.

 


2009. 03. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés