Gyógyszert a betonkeverőből?
Az életével játszik, aki ellenőrizetlen forrásból vesz gyógyszertA hamis gyógyszernek a mai napig nincs egységes definíciója. Közös azonban a meghatározásokban, hogy olyan termékekről van szó, amelyek hatásait, hatóanyagát vagy eredetét tekintve félrevezetik a vásárlót. A szakszerűtlenül előállított és/vagy tárolt orvosságoknak ugyanakkor minden fajtája veszélyes. Hiszen a végeredmény szempontjából egyre megy, hogy szennyezett, hatástalan vagy épp mérgező alapanyagból készítették-e a pirulát. Nem számít, hogy eleve hamisítványként gyártották-e vagy eredeti, csak lejárt szavatosságú, szakszerűtlenül tárolt orvosságokról van szó. A következmények ugyanolyan súlyosak lehetnek.
A probléma elsősorban a fejlődő országokat érinti, de sajnos Európában és Magyarországon is felütötte fejét a hamis gyógyszer. Naponta találkozni kéretlen internetes hirdetésekkel, gyógyszereket ajánló kéretlen reklám e-mailekkel. Piacokon, vásárokban könnyen belebotolhatunk a pokrócról vagy pult alatt árult készítményekbe. Gyakori, hogy a kukákból gyűjtik össze a kidobott orvosságot, vagy elhunyt személyek megmaradt gyógyszereit kínálják eladásra. Ezen szerek mindegyike potenciálisan életveszélyes.
Steril gyógyszergyár helyett sufni és betonkeverő
A hamisítók az esetek túlnyomó részében nem értenek ahhoz, amit csinálnak. Portékájuk túlnyomó többségét otthon vagy sufni-laborokban készítik, barkácsolásra emlékeztető módszerekkel. Az alapanyagok összekeverésére nemegyszer betonkeverőt és malterlapátot használnak. Míg a nagy gyógyszergyárakban a legkiválóbb mérnökök és a legmodernebb technológia garantálja, hogy minden egyes pirula összetétele tökéletesen előírásszerű legyen, addig a hamisítókat csupán egyetlen dolog érdekli: az orvosság kinézete minél jobban hasonlítson az eredetire.
A külső utánzás terén sajnos egyre „jobb” megoldásokkal találkozni, de a hamisítványok összetétele általában hátborzongató. A gyanútlan beteg szerencsésnek tudhatja magát, ha csupán kréta- vagy téglaport, élelmiszer-adalékanyagokat vagy más, viszonylag semleges anyagot adnak el neki gyógyszer gyanánt. Ennél sokkal nagyobb bajt tud okozni, ha a hatóanyagot túladagolják, vagy silány, szennyezett összetevőket tartalmaz a készítmény. Ebben az esetben következnek a súlyos, maradandó, nem egyszer halált okozó mellékhatások.
Persze, már önmagában az is veszélyforrás, ha a pirula vagy oldat nem tartalmazza azt a hatóanyagot, amiért az orvos felírta. Ez akkor fordulhat elő, ha kispórolják belőle az aktív komponenst, vagy ha lejárt szavatosságú gyógyszert csomagolnak (és dátumoznak) újra. Ez a gyógyulás késéséhez, a tünetek súlyosbodásához vezethet. A Távol-keleten és Afrikában emberéletek ezreit követelik évente a malária elleni hatástalan szerek. Egy hatóanyag nélküli gyógyszer azonban Magyarországon éppoly veszélyes lehet – elég, ha a súlyos szív- és érrendszeri betegségekre felírt készítményekre gondolunk. Külön kockázatot jelentenek az antibiotikumok: az előírtnál kevesebb hatóanyag ugyanis ellenálló baktérium-törzseket hoz létre, amelyek az eredetinél sokkal veszélyesebb fertőzést okoznak.
Az eredeti gyógyszerek is veszélyessé válhatnak
Fontos, hogy a tökéletes körülmények között gyártott, eredeti orvosságok is veszélyessé válhatnak a szavatossági idejük lejárta után, vagy ha nem megfelelően tárolják őket. Ilyenkor ugyanis mérgező bomlástermékek keletkezhetnek. Ezért a gyógyszerek szavatossági idejét akkor is ellenőrizni kell, ha például szomszédunktól kérünk kölcsön egy szem fájdalomcsillapítót (bár itt nyilván nem tudatos hamisítástól kell tartanunk).
A hazai gyógyszerellátási rendszer világviszonylatban is igen szigorúan ellenőrzött. Több fejlett országgal ellentétben, Magyarországon még sosem adtak el problémás összetételű készítményt a legális gyógyszer-kereskedelemben. A patikában, gyógyszerárusításra feljogosított benzinkútban vagy törvényesen működő online gyógyszertárban vásárolt orvosság tökéletesen biztonságos. Minden egyéb forrásból származó szer azonban halálos veszélyt jelent.