A gyomor bypass műtét során az orvosok a gyomor méretét csökkentik le oly módon, hogy a felső részét leválasztják az alsó részről, majd becsatlakoztatják ide a normálisan a gyomor alsó részéhez csatlakozó vékonybelet. A gyomor alsó részét a vékonybél lentebbi szakaszába csatlakoztatják be, vagyis, a nyelőcsőből a táplálék és a folyadék gyomor felső részéből kialakított kis tasakba kerül, majd innen a vékonybélbe. Ezzel szemben a másik módszer során a sebészek a gyomorkisebbítés során a gyomorkaput, vagyis a gyomor patkóbélhez kapcsolódó részét érintetlenül hagyják, azonban a patkóbelet megrövidítik, hogy a máj által termelt epe minél kevesebb zsírnak segíthessen felszívódni. Amint arról dr. Alec Beekley, a philadelphiai Thomas Jefferson Egyetemi Kórház sebésze az Archives of Surgery című lapban megjelent tanulmányában beszámolt, a bypass műtétek után sok beteg nehezen tartja meg a súlyát, és az idő elteltével már jóval lassabb mértékben képesek csak fogyni, mint közvetlenül az operációt követően. A másik eljárás után azonban sokkal nagyobb mértékű fogyás áll be, és bár a kezdeti kockázatok ennél a műtétnél magasabbak, összességében még így is alacsonynak mondható a kockázat mértéke.
A vizsgálat során a tanulmányt vezető dr. Daniel Nelson, a Fort Lewis-i Madigan Katonai Orvosi Központ munkatársa több mint 77 000 bypass műtéten átesett, átlagosan 48-as testtömeg-indexű pácienst vetett össze több mint 1500 „duodenal switch” eljárásban részesülővel, akik átlagosan 52-es testtömeg-indexszel rendelkeztek. Az utóbbi műtét átlagosan több mint húsz perccel tovább tartott az előbbinél, több vérveszteséggel és hosszabb kórházi tartózkodással járt (4,4 nap, szemben a 2,2 nappal). Utóbbinak az is oka lehet, hogy a bypass műtéten átesők csaknem mindegyikén laporoszkópiás eljárást végeztek, míg a másik eljárást választók felének nyitott műtéte volt, amely hosszabb felépüléssel jár. Összességében azonban a szakemberek arra a megfigyelésre jutottak, hogy a „duodenal switch” eljárás nagyobb súlyveszteséget eredményezett, főleg a leginkább elhízottak körében, és a páciensek 79 százaléka két évvel a műtét után is megtartotta súlyát, szemben a bypass műtétesek 67 százalékával. Emellett utóbbiak közel 20 százalékának nem sikerült legalább a testtömegük 50 százalékától megszabadulniuk, míg a másik csoportnál ez csupán 6 százalékra volt igaz. Szintén a „duodenal switch” módszer javára írható, hogy az ebbe a csoportba tartozók egyéb elhízással kapcsolatos betegségeik – mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint vagy az alvási apnoé – mind nagyobb mértékű javulást mutattak.
Dr. Mitchell Roslin, a New York-i Lenox Hill Kórház sebésze kifejtette, hogy a bypass műtét után azért híznak sokan vissza, mert alacsony a cukorszintjük és folyamatosan éhesek. A másik műtétnél ez a veszély nem áll fenn. Mivel mindkét eljárás nagyjából ugyanannyiba kerül, Roslin szerint, a betegeknek érdemes lenne orvosaikat ez utóbbi műtétre rávenni.