2025. Január 10. péntek
Jobban alszunk, ha van miért kikelnünk reggelente az ágyból – fogalmazta meg egy nemrégiben megjelent tanulmány, mely a Northwestern Medicine and Rush University Medical Center vezetésében valósult meg. Kevesebb alvási apnoét és nyugtalan láb szindrómát figyeltek meg azok között, akik rendelkeztek valamilyen céllal, feladattal az életben.

Korábbi kutatásból már kiderült, hogy egy adott életcél az alvás egyszeri megfigyelésekor is már javítja annak minőségét. A jelen kutatás az első azonban, mely eredményei bebizonyítják, hogy mindez hosszútávon is jótékony hatású: kevesebb alvászavart és jobb alvásminőséget figyeltek meg a céllal rendelkező emberek körében. A kutatásban 823 idős, elbutulástól nem szenvedő vett részt, akiknek átlagéletkora 79 évnek bizonyult (60 és 100 éves résztvevője is volt a tanulmánynak). Az emberek több mint fele afroamerikai volt, 77%-uk pedig nő. A résztvevők egy kérdőívet töltöttek ki, melyben 10 kérdés vonatkozott az életcélokra, 35 pedig az alvásra és annak minőségére. 63%-kal kevesebb alvási apnoét és 52%-kal kevesebb nyugtalan láb szindrómát találtak azok között, akik úgy érezték, hogy van értelme az életüknek.

Szénanátha kúrasóval és finom ételekkel>>>

Igaz, hogy a tanulmányban idősebbek vettek részt, a kutatók szerint az eredmények széles körben értelmezhetők. „Életcél megfogalmazása az emberek életében egy hatékony gyógyszermentes megoldás lehet az alvásminőség javítására” – magyarázta Jason Ong, társszerző, a Northwestern University Feinberg School of Medicine neurológia docense. „A mindfulness technikával mindez elősegíthető.”

Szappanos hajmosás a csodás hajkoronáért > > >  

Az idő előrehaladtával az embereknél gyakoribbá válik az álmatlanság és az alvászavar. Az orvosok ezekben az esetekben előnyben részesítik a különböző gyógyszermentes kezelési módokat, hogy javítsák a betegeik alvását. Mindennek megfelelően az American College of Physicians nem gyógyszert javasol az álmatlanság kezelésére elsővonalbeli terápiaként. „A kutatás következő lépéseként meg kell vizsgálni a különböző mindfulness terápiák hatékonyságát az életcél meghatározásában, s így az alvás javításában” – tette hozzá Arlener Turner, a tanulmány első szerzője, az egyetem munkatársa. A kutatás eredményeit a Sleep Science and Practice című kiadványban közölték.


Forrás: Medipress
2017. 07. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés