A pirospaprika csípősségét adó kapszaicin étvágycsökkentő, az energiafelhasználást, vagyis a kalóriaégetést fokozó hatását már korábbi kutatások is kimutatták, ám a tesztelt paprikamennyiségek az átlagos amerikai népesség számára elfogadhatatlanok voltak.
A Purdue Egyetem kutatói 1 gramm, azaz körülbelül fél teáskanálnyi pirospaprika hatását vizsgálták, ami a fogyasztók többsége számára elfogadhatónak számít. A 25 kísérleti alanynál – akik közül 13 szerette, 12 pedig nem kedvelte a csípős ételeket –, a pirospaprika fogyasztása megnövelte a maghőmérsékletet, és több kalória elégetéséhez vezetett.
Richard Mattes azt is megállapították, hogy az éhség csökkenésének mértéke – különösen a zsíros, sós és édes ételek esetében – leginkább azoknál volt nagy mértékű, akik nem voltak hozzászokva a pirospaprikához. A fűszer hatékonysága idővel csökkent, ahogy az alanyok hozzászoktak a fogyasztásához.
A tanulmányukat a Physiology & Behavior folyóiratban közlő szakemberek szerint a pirospaprika rendszeres fogyasztása önmagában nem jelenti az elhízás kezelésének kulcsát, de sok más, kis erőfeszítést igényelő változtatásokkal együtt hosszú távon segíthetnek, különösen, ha testmozgással és egészséges étrenddel is párosulnak. A pirospaprika fogyasztását kapszula formájában nem ajánlják, mert a csípős íz érzetére szükség van ahhoz, hogy a fűszer szabályozza az étvágyat és növelje az energiafelhasználást.