2025. Január 25. szombat
Civilizációs betegség az orrmelléküreg-gyulladás -  Gyakori szövődménye az orrcsepp-függőség -  Elhúzódó panaszok -  Reflux is okozhat orrdugulást -  Nem mindig okoz tipikus tüneteket -  A betegség fokozatai-meddig visszafordítható? -  Ne várjon sokáig a kivizsgálással!
A lakosság 15 százalékát érinti, az utóbbi években egyre gyakoribb az orrmelléküreg-gyulladás. Tüneteiről, kezeléséről, a szövődményeként jelentkező orrcsepp-függőségről és a betegség egy kevésbé ismert kiváltó okáról dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.

Civilizációs betegség az orrmelléküreg-gyulladás

Az, hogy ennyire gyakorivá vált az utóbbi években az előfordulása, vélhetően összefügg a légszennyezettséggel, a magas pollenszinttel, a légkondicionálók – nagy hőmérséklet különbségek hirtelen váltakozása - használatának elterjedésével és a dohányzással. Ilyenkor télen a közösségi kórokozók szerepe is hozzáadódik: az óvodás és kisiskolás korú gyerekközösségekből különösen ellenálló kórokozók kerülnek be a családba, de a zárt munkahelyi közösségekben is gyorsan terjednek a fertőzések.

Orrmelléküreg gyulladás

Gyakori szövődménye az orrcsepp-függőség

Az orrmelléküreg-gyulladás tüneteként jelentkező orrdugulást orrspray segítségével hatékonyan tudjuk kezelni, ám ha túlzásba visszük az egyébként nagyon hatékony, rövid távon – általában egy hétig – jól alkalmazható készítmények használatát, akkor kellemetlen tünetekre számíthatunk.

„A Rhinitis medicamentosa egy külön kórkép, ahol a folyamatos és tartós orrspray használat miatt károsodik az orrnyálkahártya normál működése. Hozzászokik a beteg, egyre nagyobb mennyiséget, egyre gyakrabban kell használnia. Ez a kockázat gyakorlatilag az összes recept nélkül kapható, érszűkítő hatású, nátha esetén használt orrspray esetében fennáll, ha a leírástól eltérően túl hosszú ideig és túl gyakran használjuk.”

Elhúzódó panaszok

Ha a betegség 12 hétnél tovább tart, akkor krónikus orrmelléküreg-gyulladásról beszélünk. Ilyenkor minden esetben alapos kivizsgálással kell felderíteni a kiváltó okokat, nem elég csak a tünetet kezelni. Krónikus orrmelléküreg-gyulladást például fel nem ismert allergia, vagy nyáron a klíma használat is okozhat.

Reflux is okozhat orrdugulást

A kivizsgálás során egyre gyakrabban jelenik meg kiváltó okként a krónikus orrmelléküreg-gyulladás hátterében reflux betegség. Ha a nyelőcső és a gyomor közötti izomgyűrű nem zár jól, a savas gyomortartalom visszakerül a nyelőcsőbe, egészen akár a garat magasságáig is fel tud jutni.

„Klinikai vizsgálatok is igazolják és a tapasztalataink is azt mutatják, hogy a krónikus orrmelléküreg-gyulladás és a következményeként jelentkező orrpolip megjelenése és kiújulása is összefügghet a reflux betegséggel. Ilyen esetben a reflux és az orrtünetek együttes kezelésével tudunk javulást elérni.”

Nem mindig okoz tipikus tüneteket

Akinél gyakori panasz a gyomor tájékán jelentkező erős égő érzés sem feltétlenül gondol rá, hogy ez összefügghet a fül-orr-gégészeti panaszaival. A helyzetet nehezíti, hogy a reflux nem is mindenkinél okoz jellegzetes tüneteket. A néma refluxra gyakran csak a másodlagos tünetek, mint például a tartós orrdugulás, visszatérő rekedtség, éjszakai köhögés alapján lehet következtetni.

A betegség fokozatai-meddig visszafordítható?

Ha a kezdeti panaszok észlelésekor orvoshoz fordulunk, az orrmelléküreg-gyulladás viszonylag könnyen kezelhető. Ebben a stádiumban még csak néha jelentkezik orrdugulás, vagy csorog hátra a váladék a garatba, ami nagyon kellemetlen és sok embert érintő tünet. Az orrnyálkahártya elváltozásait fül-orr-gégészeti endoszkóppal, szükség esetén orrmelléküreg CT alapján már az enyhe tünetek mögött is látni lehet, mindenképp javasolt már ilyenkor orvoshoz fordulni. Korai stádiumban még - sós vizes öblögetéssel, orvosi javaslatra felírt orrspray – segítségével visszafordítható, de van egy határ, ami után már nem várható, hogy helyreáll a helyzet és már csak műtéttel lehet kezelni.

Ne várjon sokáig a kivizsgálással!

Ha az orrdugulás 1-2 hét alatt nem múlik el, akkor már érdemes orvoshoz fordulni, hogy az orrdugulás okait még korai stádiumban felderítsük. A kivizsgálást azért sem érdemes halogatni, mert a tartós tünetek bakteriális felülfertőződést is jelezhetnek, melynek kezeléséhez antibiotikumra is szükség lehet.


Forrás: Fül-orr-gégeközpont
2019. 02. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés