1200-an töltötték ki az Origo Egészség online kérdőívét, többségében férfiak, hiszen közvetlenül ők érintettek a kérdésben. A válaszadók 42%-a a 45 évnél idősebbek közül került ki, ami azért meglepő, mert erre a korosztályra még nem jellemző az internet aktív használata – ez azt jelezheti, hogy a potenciazavar ezt a korosztályt érdekli és érinti leginkább, és a tájékozódáshoz a korszerű technikai eszközöket is igénybe veszik.
A párkapcsolat hosszúsága és a potenciazavar összefüggése
A válaszadók nagy része (60%) több mint 5 éve él párkapcsolatban, és az összes válaszoló 74,5%-a számolt be arról, hogy saját életében találkozott már a potenciazavarral. Ha összevetjük a potenciazavarban érintettek és a problémát csak hírből ismerők csoportját, megállapítható, hogy a kapcsolat hosszúságának növekedésével egyenes arányban nő a merevedési zavart tapasztalók aránya is. Miközben a fél évnél rövidebb ideje kapcsolatban élők közül csak 68,4% számolt be arról, hogy a potenciazavar okozott már életében gondot, addig az 5 évnél hosszabb ideje kapcsolatban élők között a zavarban érintettek aránya megközelíti a 80%-ot.
Érdemes összevetni azt is, mit gondolnak azok, akiket soha nem szembesültek még a potenciazavarral, és hogyan cselekednek azok, akiket valóban érint a probléma: az előbbi csoport 84,9%-a mindenképp kérne orvosi segítséget, és partnerének is ezt tanácsolná. Ezzel szemben azoknak, akik érintettek a problémában, csak kevesebb, mint egyharmada (31%-a) fordult orvoshoz.
A jelentős eltérést az magyarázhatja, hogy bár a magyarok többsége tisztában van azzal, hogy a merevedési zavarok kezelhetőek és orvosi segítséggel legyőzhető a probléma, ugyanakkor az érintettek szégyenérzete, illetve a probléma súlyának alulértékelése még mindig győzedelmeskedik az esetek kétharmadában. Ha orvoshoz fordulnak, legtöbben urológust keresnek fel, másodsorban pedig a háziorvost.
Együtt élnek a potenciazavarral, pedig nem kellene
A kutatás azzal is foglalkozott, hogyan kommunikálnak egymással a problémáról az érintett párok. A kérdőívet kitöltők egyötöde a problémát nem beszélte/beszélné meg partnerével, mivel a potenciazavart kizárólag a férfi gondjának tartja. Szerencsére ez mégsem a többség véleménye, hiszen a legtöbben a pár közös ügyének tekinti a probléma megoldását. Sokan megpróbálták megbeszélni, de a megoldáshoz nem kerültek közel, ami érthető, hisz ez önmagában nem elégséges a merevedési zavar megoldásához. A megkérdezettek többsége (64,9%) szerint a partner nagymértékben tud segíteni a problémán, a nem érintettek közül még többen, 87% gondolják ezt.
A megbeszélés azonban csak az egyik vetülete a potenciazavarnak, viszonylag sokan – az érintettek 19,8%-a – számoltak be arról, hogy a pár férfi tagja a merevedési zavar miatt gátlásossá vált, és ez negatív hatással volt viszonyukra. Mások kapcsolatát azonban éppenséggel megerősíti a közösen viselt gond: a válaszadók az előzőhöz hasonló arányban nyilatkoztak arról, hogy kapcsolatuk elmélyült a potenciazavar hatására. Sokan (34,1%) állították azt, hogy a merevedési zavar nem változtatta meg párkapcsolatukat – ők tehát együtt élnek a merevedési zavarral, holott a párkapcsolat fontos része az örömteli szexuális élet, mely a zavar kezelésével újra természetessé válhatna.