Mégsem olyan jó a jó koleszterin?
HDL-koleszterin, koleszterinszintA Chicagói Egyetem kutatása kimutatta, hogy valójában a jó koleszterin változó minőségű lehet, és a rossz minőségű HDL-koleszterin éppenséggel nem jelent jót a szervezetnek.
„Évekig úgy tekintettek a HDL-re, mint jó koleszterinre, és ez azt a téves elképzelést keltette, hogy annál jobb, minél több van belőle a vérben” – mondta Angelo Scanu, a Chicagói Egyetem lipidológiával foglalkozó munkatársa, aki szerint mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy a magas HDL-koleszterinszint nem szükségszerűen véd meg a szívproblémáktól.
A kutató és munkatársai a témáról szóló kutatási adatok áttekintése után jutottak erre a következtetésre. Kiderült, hogy bizonyos krónikus betegségek – reumatoid arthritis, vesebaj, cukorbetegség – érintettjeinek HDL-koleszterinje eltér az egészséges emberek vérében lévő jó koleszterinétől, még ugyanolyan koleszterinszint esetén is. A kutatók megfigyelése szerint a „jó” HDL gyulladáscsökkentő hatású, míg a „rossz” HDL nem.
Az eredményeket közlő FASEB Journal főszerkesztője, Dr. Gerald Weissmann szerint a kutatás újabb adalékkal szolgál annak magyarázatára, hogy miért alakulhatnak ki szív-érrendszeri betegségek olyanoknál is, akik tökéletes koleszterinszint-értékkel rendelkeznek. A szakember szerint ahogy a jó és a rossz koleszterin felfedezése is újraírta a koleszterin kezelésével kapcsolatos irányelveket, most is ugyanez fog majd történni.