2025. Február 24. hétfő
1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermekeknél az éjszaka működő mesterséges hasnyálmirigy képes volt kordában tartani a vércukorszintet – olvasható a New England Journal of Medicine legutóbbi számában.

Hála a Schneider Gyermekgyógyász Központ (Izrael) munkatársainak, a mesterséges hasnyálmirigy egy lépéssel közelebb jutott a megvalósuláshoz. A kutatók három csoportban vizsgáltak 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermekeket, és az éjszakai alkalmazás meggátolta a vércukorszint veszélyes kiugrásait, és a normális tartományban tartotta azt.

Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun betegség, amikor a szervezet saját immunrendszere pusztítja el a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. Az inzulin serkenti a szénhidrátok anyagcseréjét, ennek kiesése okozza a szabályozás felborulását. A hormon egyszerű pótlása injekció formájában történik, azonban ehhez szorosan igazítani kell a táplálékbevitelt és a fizikai aktivitást is. Amennyiben a becslés nem volt pontos és az inzulin túlsúlyba kerül, leeshet a betegek vércukorszintje (típusos esetben éjszaka), és az eredmény akár kóma is lehet. Ugyanakkor a kevés inzulin a magas vércukorszinten keresztül vezethet kómához, de a hosszútávú szövődmények között megemlíthetőek különböző szemelváltozások, szív- és érrendszeri betegségek, illetve veseelégtelenség.

A mesterséges hasnyálmirigy számítógépes algoritmus segítségével segítene eldönteni az aktuális helyzetnek megfelelő dozírozást. Az eszköz folyamatosan érzékeli a vércukorszint változásait, és annak megfelelően indítaná, vagy tartaná vissza a gyógyszer adagolását. Mindazonáltal az eszköz jelenleg nehézkes, ugyanis a folyamatos szenzor mellett tartalmazza az inzulinpumpát, illetve a vezérléshez szükséges számítástechnikai hátteret. A kutatók reményei szerint ehhez a mai laptopokkal szemben a jövőben akár egy mobiltelefon is elég lehet.


Forrás: Medipress
2013. 03. 08.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés