2024. November 26. kedd
Ha megváltozik a széklet -  Néhány betegségről -  Ne felejtsük el...
Sokan úgy gondolják, a cukorbetegség tipikus időskori elváltozás, pedig gyermek is lehet cukorbeteg! A diabetes mellitusnak két különböző formáját ismerjük: a gyermek-, illetve ifjúkorban kezdődőt és az időskorban jelentkezőt, melyeknek tünetei részben hasonlítanak egymásra, kezelésük azonban gyökeresen eltérő.
cukorbabaA szopós csecsemő hányását gyakran a fokozott levegőnyelés (aerofágia), túletetés vagy a rendszertelen étkezések váltják ki. Az anyatejes csecsemő széklete aranysárga, édeskés-savanykás szagú, kenőcsös.

Ha megváltozik a széklet

Előfordul viszont az is, hogy minden egyes pelenkában zöldes, nyálkás, savanyú szagú székletet észlelünk. A csecsemő nyugtalan, fenekén a bőr olyan lesz, mint a „páviáné", és sokat sír. Ennek ellenére étvágya nem rossz, súlya gyarapodik, láza nincs. Ezt az állapotot pszeudo-diszpepsziának, ál-hasmenésnek tartjuk. Néhány szoptatás kihagyásával, a szoptatási idő csökkentésével a panaszok megszüntethetők. A bőr gyulladását a gluteális (far-) tájékon gyulladáscsökkentő kenőcsökkel kezelhetjük. Székrekedésről akkor beszélünk, ha a csecsemőnek 3-4 napig nincs széklete, és a széklet állaga is megváltozik. 48 óra elteltével néha elegendő egy rektális (végbélben történő) hőmérőzés, egy fél glicerinkúp ahhoz, hogy gyermekünk székletet ürítsen. Gondoljunk arra is: lehet, hogy az anyatej kevés! Az elválasztás periódusában a székrekedés leggyakoribb oka a helytelen összetételű táplálkozás. Szopási nehézséget okoz a gyermek ajak- és száj padhasadéka, a születési sérülést követő agyvérzés, de az egyszerű orreldugulás is. Az anya részéről az emlő gyulladása, berepedései, a nyílt tbc, a szívelégtelenség stb. úgyszintén szoptatási képtelenséghez vezethetnek.

Néhány betegségről

Bélbetüremkedés (invaginatio) A belek egymásba csúszása okozza a teljes bélelzáródást. Ilyenkor a széklet elakad, heves hasi görcsök kísérik, felsírásokkal, bukással, hányással. Rektális vizsgálatkor jellegzetes, málnazselé színű széklet tapad a vizsgáló ujjara. Gyakran vírusfertőzéseket követően észleljük. Kórházi kezelést igényel. Sérvkizáródások Újszülötteknél (főleg koraszülötteknél, de csecsemőknél is) a lágyéki sérvkapuk gyakran lazábbak. Erőlködéskor, síráskor egy bélkacs vagy az ovárium (petefészek) kiboltosulhat a potenciálisan gyenge helyeken. Előfordul az is, hogy kizáródik a sérv. Ilyenkor sürgősségi ellátást igényel. Gyomorkapu-szűkület (pylorus stenosys) A gyomor-patkóbél átmenetének izmos megvastagodása okozza a szűkületet. Már a 3., 5. élethéten jelentkezhet, fiúknál gyakoribb. Szopást követően sugárhányást észlelünk, hosszú távon súlyeséshez, kiszáradáshoz, az anyagcsere felborulásához vezet. A gyermek arca sírós, gondterhelt, fájdalmas küllemű. Műtéti megoldás javasolt. Visszacsorgásos nyelőcsőgyulladás (reflux oesophagitis) A nyelőcső-gyomor átmenetének elégtelen működése idézi elő. A savas gyomorváladék visszacsorgása a nyelőcsőbe kellemetlen panaszokat okoz. Fájdalom jelentkezik, gyulladás, néha vérzés, hányás, bukás, félrenyelés, tüdőgyulladás, és a súlygyarapodás is abbamarad. Belgyógyászati kivizsgálás és ellátás indokolt.

Ne felejtsük el...

...az utódok iránti szeretet nem vakíthat el senkit annyira, hogy a betegségeket és azok gyanújeleit idejében ne észlelje! Bár csak a teljesség igénye nélkül sorolhattam fel tanácsaimat, remélem, sikerült felhívnom Olvasóim figyelmét néhány fontos tudnivalóra és veszélyre. Dr. Komáromi Tamás
2006. 08. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -