Az amerikai Nemzeti Gyermekegészségügyi és Humánfejlődési Intézet vizsgálata 1991-ben született fiatalok adatait dolgozta fel az ország kilenc államából. Az Ohiói Egyetem kutatói megállapították, hogy akik kisgyerekkorukban nem kötődtek megfelelően édesanyjukhoz, 15 éves korukra elhízottabbakká váltak az átlagnál.
![gyermekkori elhízás gyermekkori elhízás](https://vital.hu/files/images/i_gyermekkori-elhizas-kotodes.jpg)
Az alapul vett minta egynegyedében volt igaz, hogy a kisgyerekek az átlagnál gyengébb érzelmi kapcsolatban álltak a szüleikkel, míg a 13 százalékuknál különösen erős kötődést figyeltek meg – áll aPediatrics című folyóirat januári számában megjelent írásban.
A kutatók magyarázata szerint az elhízásért az érzelmek és a stressz kezelését, valamint az étvágy és az energiafelhasználás egyensúlyát felügyelő agyi területek együttesen felelősek. Véleményük szerint a kövérség elleni kampánynak éppúgy ki kellene térnie a korai anya-gyermek kapcsolatra, mint az egészséges étkezés és a rendszeres testmozgás népszerűsítésére.
„Elképzelhető, hogy eredményesebb volna a gyermekkori elhízás elleni harc, ha nem az étkezést és a mozgást, hanem az anya-gyermek kapcsolatot helyeznénk a középpontba” – vélekedett Sarah Anderson, az Ohiói Egyetem epidemiológus professzora, majd hozzátette: „Az anyák olyan érzelmeket közvetítenek gyermekeik felé, amelyeket maguk sem tudnak mindig ellenőrzésük alatt tartani. Fontos lenne fejleszteni ezt a viszonyt, ugyanis komoly kihatással van a kisgyerekek egészségére is.”