2025. Január 14. kedd
Több mint hétezer új emlőrákos megbetegedést fedeznek föl évente Magyarországon, és a betegség 2000-2500 nő halálát okozza minden esztendőben – közölte Kahán Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinikájának professzora csütörtökön egy konferencián.

Az emlőszűrés elterjedésének és az ezáltal kiváltott figyelemnek köszönhetően a betegség kimenetele, gyógyíthatósága jelentősen javult az utóbbi években – mondta a szakember az MTI-nek a háromnapos Nemzetközi Emlőrák Szimpózium megnyitója előtt.

emlőrák

Míg korábban a páciensek kevesebb mint 5 százalékánál találtak rákot megelőző állapotot, ma már az összes felfedezett, operálható emlődaganat csaknem 40 százaléka nagyon korai stádiumú, másfél centiméternél kisebb. Gyakran ezek a daganatok csupán a sebészeti beavatkozásnak köszönhetően, akár onkológiai kezelés nélkül is teljesen meggyógyulnak. Az esetek felében azonban intenzív, egyénre szabott onkológiai kezelésre van szükség – magyarázta az egyetemi tanár.

A magyar nők érintetett – 45 és 65-70 év közötti – generációjának 60 százaléka jelenik meg a mammográfiás szűréseken, ez messze elmarad a skandináv országokétól, ahol 80 százaléknál is nagyobb a vizsgálatra jelentkezők aránya. A professzor hangsúlyozta: annak ellenére van ez így, hogy a statisztikák szerint a szűrés mintegy ötven százalékkal csökkenti az emlőrák okozta halálozást.

A Nemzetközi Emlőrák Szimpóziumot harmadik alkalommal szervezték meg Szegeden. A kétévente sorra kerülő konferencián az onkológusok mellett részt vesznek a betegséggel foglalkozó patológusok, sebészek, képalkotó diagnosztikával, gyógyszeres- és sugárterápiával foglalkozó hazai és külföldi szakemberek – idén több mint négyszázan.


Forrás: MTI
2009. 09. 18.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés