2024. Március 28. csütörtök
Ha visszatérően viszkető, vörös foltok jelentkeznek a bőrön, nem szabad azzal áltatnunk magunkat, hogy csak téli bőrszárazságról lehet szó. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza szerint, ha diagnosztizálható az ekcéma, gondos kezelési protokollt és megfelelő életmódot kell kialakítani, ami által karbantarthatóvá válhat.

Bármilyen életkorban jelentkezhet

Ha ezekben a hónapokban pirosodik ki, viszket, húzódik, válik érdessé a bőrünk, elsősorban meg kell győződnünk róla, nem a vastag, esetleg műszálas ruhák, a lakás száraz levegője, a nem megfelelő tisztálkodó szerek okozzák-e a bőrszárazságot. Amennyiben azonban megfelelő testápolás mellett sem múlnak, esetleg romlanak a tünetek, ajánlatos a bőrgyógyászati kivizsgálás. Ekkor kiderülhet, hogy ekcémáról van-e szó.

A gyermekkorban jelentkező ekcéma a legújabb adatok szerint a gyermekek 10-17 %-át érinti Európában, felnőttkorban ez 5-7 %-ra tehető. Az esetek felében a tünetek már az első életévben jelentkeznek, és 5 éves kor előtt jobbára már megszülethet a diagnózis. Ritkább, hogy felnőttkorban kezdődnek a veleszületett ekcéma, az atópiás dermatitisz bőrtünetei. Az atópiás dermatitisz krónikus bőrgyulladás, mely bőrszárazsággal, kínzó viszketéssel jelentkezik visszatérően. A betegségnek genetikai alapja van, a különböző külső és belső hatásokra a bőr kóros módon, túlzóan reagál. A veleszületett ekcéma megjelenése az életkorral változó, de a bőrszárazság és viszketés minden szakban jellemző. Csecsemőkorban az arcon, hajas fejbőrön, majd törzsön jelentkeznek vörös, hámló foltok, de nedvedzés is gyakran észlelhető. Kisgyermekkortól, illetve felnőttkorban könyök-, térdhajlatban, nyakon, combok belső felszínén hámló, vörös, vaskosabb foltokat észlelünk, a bőr gyakran durva tapintású. A bőrtüneteket kísérő viszketés rendkívül erős, gyakran kifejezetten kínzó. A tüneteket számos tényező befolyásolja, mint például fertőzések, étel-, és külső allergének, stressz.

Az öt legjobb natúr ránctalanító összetevő > > >

Bőrgyógyásztól más szakorvosokig

A kezelés alapvető része a bőr állandó hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami szinte azonnali könnyebbséget eredményez. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket (krémeket, kenőcsöket) is alkalmazunk, amelyekkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek hosszú távon is biztonságosak, megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását, anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák - ismerteti dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza. – Az betegségtől és a személytől függően természetesen számos más kiegészítő kezelés is szóba jöhet, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, speciális orvosi fényterápiára, gyógyszeres kezelés.

A gyógyszerész szemével a natúrkozmetikumokról>>>

Érdemes utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, így szükség lehet allergia-, fogászati, gégészeti, belgyógyászati vizsgálatokra is. Kisgyermekeknél egyes esetekben élelmiszerallergia vagy - intolerancia igazolódhat, kamasz és felnőttkorban a környezeti allergének, pollenek, illatanyagok provokáló szerepe lehet jelentősebb. Ugyanakkor sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, az öröklött hajlamon kívül.

Mit tehet az érintett?

• A rendszeres hidratálás mellett kerülni kell a bőr irritációját is. Ezért kádfürdőzés helyett válasszuk inkább a zuhanyozást, utána pedig használjuk az orvos által ajánlott testápolót. Ezek ugyanis speciálisan az ekcémás bőr ápolására kifejlesztett illatanyag- és színezékmentes készítmények. • A ruházatban kerüljük a műszálas anyagokat és a gyapjút, a legjobb választás a pamut ruhanemű. • Az étkezések során – a táplálékallergiás betegek kivételével - nem szükséges külön diétát tartani. Táplálkozásunk legyen változatos, zöldségekben gazdag, a tartósítószereket és adalékanyagokat érdemes elkerülnünk. Az erős, fűszeres ételek fogyasztása nem javasolt, mivel ezek a verejtékkel távozva fokozhatják a tüneteket. • Érdemes elsajátítani valamilyen stresszkezelési módszert is, mert a feszült lelkiállapot önmagában is fellobbanthatja az ekcémát.


Forrás: Dermatica (www.dermatica.hu)
2018. 02. 24.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés