Alexander Fleminghez hasonlóan – aki szintén teljesen véletlenül fedezte fel a penicillint egy petri-csészében, amely a szabadsága alatt megfertőződött – az ausztráliai Monash Gyógyszerészettudományi Intézet (MIPS) vegyészei merő véletlenségből egy forradalmi felfedezést tettek, melynek köszönhetően optimalizálni tudták az alkohol- és heroinfüggőség kezelésre használt, opiátokból származtatott gyógyszerek előállítását.
„Az új felfedezés azt jelentheti, hogy a függőség elleni gyógyszert sokkal költséghatékonyabban tudják előállítani a gyógyszergyárak a mintegy 46 ezer ausztrál, drogfüggőséggel kezelt beteg számára” – mondta Peter Scammels professzor, az ARC Szabad Gyök Kémiai és Biotechnológiai Központ által finanszírozott kutatás vezetője.
„Ez egy teljesen véletlen és váratlan felfedezés volt. Az egyik éjszaka a kutatócsoport valamelyik tagja nem tette helyére, hanem egy üvegben hagyta a rozsdamentes acélból készült spatuláját. Másnap reggelre az eszköz felületén nagy mennyiségben termelődött a hatóanyag” – tette hozzá Scammels professzor.
A gyakran használt függőség elleni gyógyszereket, mint a buprenorfint, vagy a naltrexont számos lépésben, szintetikus úton állítják elő, ami azt is jelenti, hogy az előállítás költségei meglehetősen magasak. Az új felfedezésnek köszönhetően a MIPS kutatói optimalizálni tudták ezt a problematikus előállítási folyamatot. A kutatócsoport már szabadalmaztatta is az új eljárást.