Az Északnyugati Egyetem kutatói állatkísérleteik eredményei alapján bizakodnak. Probiotikumok alkalmazásával ugyanis kifejlesztettek egy teljesen új, szájon át alkalmazható vakcinát. A probiotikumok olyan nem kórokozó baktériumok, melyek normálisan is megtalálhatók bizonyos tejtermékekben, például a sajtban és a joghurtban.
A kutatók egérkísérletek során megállapították, hogy a joghurt vakcina immunissá tette az állatokat a lépfenével szemben. A vizsgálat során a lépfene elleni vakcinát egerekkel etették meg, melyeket aztán lépfenét okozó baktériumoknak tettek ki. Az állatok nyolcvan százaléka túlélte a találkozást. Az arány nagyjából megegyezik a védőoltásban részesült egerek túlélési arányával.
A Feinberg Orvostudományi Kar kutatói más fertőző betegségek ellen, sőt emlőrák ellen is próbálnak probiotikus vakcinát kifejleszteni. A módszer nem csak a tű okozta fájdalom kiküszöbölésében jobb a hagyományos védőoltásoknál. A vakcina egyenesen a bélbe jut, ami közvetlenül aktiválja az immunválasz első vonalát, melynek helye a vékonybél.
A Proceeding of the National Academy of Sciences-ben megjelenő cikk vezető szerzője, Mansour Mohamadzadeh gasztroenterológus docens elmondta, hogy a bélből kiinduló immunreakció az egész szervezetre kiterjed. Ha sikerül a bél immunrendszerének aktiválása, az immunválasz sokkal erőteljesebb, mint az injekció által kiváltott. A kórokozó baktériumokat ezek után a szervezet gyorsabban képes elpusztítani.