A reumatológia gyakorlatilag átfogja a mozgásszervi betegségeket, de foglalkozik az izomzat okozta elváltozásokkal, különböző gyulladásos reumatológiai kórképekkel is, melyek immunológiai eltérésekkel is járnak.
E szakterület igen széles betegségcsoportokat ölel fel. Különböző orvosi iskolák a betegségeket más és más csoportokba, illetve osztályokba sorolják. Gyakorlatilag mindegyik felosztást el lehet fogadni, hiszen azok különböző irányelvek alapján valósulnak meg. Csontvázrendszerünknek jelentős szerepe van szervezetünk működőképességében.A különböző szervrendszereknek szolgál védőberendezésként, de ugyanakkor az izomzat tapadása is itt történik, valamint meghatározza az emberi test formáját. A gerincoszlop egyszerre idegközpont és teherviselő szerv, amely emellett a fej és felső végtagok mozgatását is végzi.
A különböző mozgásokban a gerincoszlop minden része valamilyen biztosító szerepet lát el. Ezt a szerepet kezdi ki az utóbbi húsz-harminc évben a rohamos technikai fejlődés. Életünk mindennapi részévé vált ugyanis a televízió, a számítógép. A mozgásszegény életmód, a rendszeres ülés, a sportolás hiánya felborítja az izomegyensúlyt és a biomechanikai egyensúlyt. Jelentősen esik a fittségi érzet. A családok nagy része már rendelkezik autóval, a távolságok miatt (tömeg)közlekedési eszközök nélkül nem tudjuk megoldani eljutásunkat úticélunkhoz. Röviden: a mozgás szerepe életünkben egyre kisebb jelentőséggel bír.
Statisztikai adatokból látható, hogy 1945 után az ifjúság magassága nőtt, ugyanakkor az izomköpeny, amely a csontvázrendszer egyik fontos támasza, sok esetben nem elég fejlett. A fiatalok többsége hanyag testtartású. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az ágyak, amelyekben pihenünk, relaxálódunk, nem felelnek meg a csontjaink igényeinek. A székek és íróasztalok sem látják el azt az alapvető funkciót, amelyet szolgálniuk kellene. Az iskolában a testnevelési órák valójában nem alkalmazkodnak a fiziológiai, ortopédiai, reumatológiai elvárásokhoz.
Már óvodás korban el kell kezdeni a helyes testkultúrára nevelni a fiatalokat. Ha egészséges csontozatot és jól fejlett izomzatot hozunk létre, a felnőtt lakosok tűrő- és alkalmazkodási képessége is jelentősen nőni fog a betegségek elkerülésének tekintetében. A médiában gyakran hangoztatják a gyógytorna jelentőségét. Sajnos a lakosság nagy része mindezek ellenére nem értékeli megfelelően ennek fontosságát. Az óvodákban, iskolákban (még az egyetemeken is!) az oda járó tanulók/hallgatók, valamint a munkahelyeken az ottani munkavállalók életmódját, a munkahelyi ártalmakat feltérképezve szükséges bevezetni a testre szabott mozgásterápiát.
Célszerű lenne olyan fittségi klubokat létrehozni, ahol szakorvosok és gyógytornászok bevonásával megtanítanák a betegeket (és a nem betegeket is!) a helyes mozgásra. Hazánk igen gazdag fürdővizekben, a fürdő pedig óriási szerepet játszik a különböző betegségek gyógyításában. Nagy kár, hogy az emberek jelentős része nem használja ki a természetben rejlő lehetőségeket. Ezek azok a fő tényezők, amelyeken feltétlenül változtatni kellene, mégpedig nekünk magunknak, hogy részben a példa, részben a nevelés nyomán a következő generációk egészségének állapota a mainál jobb lehessen.
reumatológus,
foglalkozás-egészségügyi szakorvos