Gyönyörű haja lehet
hajápolás, hajmosásUgyan ki ne vágyna szép, fényes, rugalmas és dús hajra? Ha ennek elérése olyan egyszerű lenne, mint ahogy a reklámfilmek ígérik, ma nem szenvednének annyian a merev, vékony szálú, zsírosodó, töredezett vagy korpás hajtól, a hajhullás vagy a kopaszodás pedig sajnos a szebbik nemet sem kíméli. Mindennek számtalan oka lehet, a hibás hajápolás éppúgy, mint az örökletes tényezők.
Ha kimerültek, fáradtak vagyunk, még a hajunk is másképp csillog, veszít rugalmasságából, sőt a testi-lelki betegségek gyakran járnak hajhullással. Ezek ellen nehéz védekeznünk, de a helyes hajápolás technikáját egy kis odafigyeléssel könnyen elsajátíthatjuk.
A tengervíz vagy az uszodák klóros vize - csakúgy mint az erős napsütés - megváltoztathatja a festett vagy szőkített haj színét, ezért mindig használjunk úszósapkát, a nap ellen védekezzünk sapkával, kendővel.
Sokan hiszik, hogy a gyakori, naponta történő hajmosás ártalmas. Ha enyhe sampont használunk és abból is csak babszemnyit hígítunk fel vízzel, akkor bátran moshatjuk minden nap. A sampont csak rövid ideig hagyjuk rajta és végezzünk alapos, langyos öblítést, így maradéktalanul eltávolítjuk a vegyi anyagokat, kíméljük a fejbőrt és a hajszálakat.
A gyakori mosástól a közhiedelemmel ellentétben nem lesz zsírosabb a haj. A zsírosodást a faggyúmirigyek túlzott működése okozza, melyet a samponok nem serkentenek. Az erős és hosszan tartó masszírozás a ludas, tehát legyünk óvatosak és inkább gyakrabban de kíméletesen mossunk hajat. A naponkénti mosásnál sokkal jobban árt az erős elektromos hajszárító, a túl sűrű fésű, a hajcsavaró vagy a sütővas.
Nagyanyáink azt tartották, hogy száz kefehúzástól gyönyörű, selymes fényű lesz a hajunk. Ez igaz, a hajszálakon ugyanis a kefélés hatására egyenletesen oszlik el a zsír. Ha száraz és törékeny a haj, akkor ez szinte felüdülés a hajszálaknak, de a zsíros hajúak inkább tartózkodjanak ettől a művelettől.
A gyógynövény forrázatokat otthon is könnyedén elkészíthetők, a kellékek a gyógynövény-szaküzeltekben, drogériákban beszerezhetők. Gyógynövények gyűjtésére napjainkban már nem érdemes vállalkozni. A szántóföldek, rétek szélén a gyógynövények igen szennyezettek, nehézfémtartalmuk magas. Inkább a gyógynövényszaküzletekben kapható, szigorúan ellenőrzött minőségű növényeket válasszuk.
• Zsálya – Enyhe gyulladások ellen. A túlérzékeny vagy korpás haj kiváló ellenszere.
• Kamillavirág – Zsírosodó hajra. A szőke hajat enyhén világosítja.
• Oroszlánszájvirág – Csökkenti a korpásodást, fiatalítja a hajat.
• Rózsavirág – Selymes fényt kap a haj, egészségesen tartja a hajszálakat és a fejbőrt.
• Búzavirág – Száraz, túlérzékeny fejbőrre, szürkülő hajra.
1 liter vízzel forrázunk le 1 maréknyit a gyógynövényekből, hagyjuk állni legalább 10 percig, szűrjük le, majd ha már langyos, öblítsük le a hajat. Mosás után végezzük a forrázattal az öblítést, s utána hagyjuk magától megszáradni.
A gyógynövényforrázatok nagyon jó hatással vannak a hajra, javítják szerkezetét, serkentik a hajhagymák működését.