A brit Medical Research Council (MRC) szakembereinek tíz év adatait felhasználó tanulmányából kiderült, hogy ha a kutatásban résztvevők az átlagos napi négy óra helyett csupán egyet töltöttek volna tévénézéssel, akkor a szívbetegség okozta halálesetek nyolc százaléka megelőzhető lett volna – olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.
A tévénézés és a szívbetegség kialakulása közötti kapcsolat még úgy is erősnek bizonyult, ha figyelembe vették a mozgásszegény életmódot, az elhízást, a rossz táplálkozást és a dohányzást is.
”A szervezetünk nem arra lett tervezve, hogy hosszú ideig egy helyben üljünk” – mondta Katrien Wijndaele, a tanulmány egyik szerzője, aki szerint “további kutatásokra lesz szükség ahhoz, hogy kiderítsük, vajon az egyéb ülő tevékenységek, mint a számítógépezés, vagy az autóvezetés is hasonló negatív hatásokkal járnak-e. Most csupán azért korlátoztuk a vizsgálatot a televízióra, mert ez a legelterjedtebb olyan ülő tevékenység, amely kapcsán az emberek könnyen eldönthetik, hogy változtatni akarnak-e az életmódjukon”.
"A legvégső cél persze az, hogy a televíziózás helyett inkább a gyaloglást válasszuk, ám már az is nagy előrelépés, ha pár órával kevesebb tévét nézünk esténként és naponta legalább 30 percet töltünk aktív mozgással, hogy csökkentsük a szívbetegségek kockázatát" – mondta Ulf Ekelund, az International Journal of Epidemiology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány másik társ-szerzője.